מתי חשוב לעושת בדיקת MRI בטן ? המדריך המקיף לבדיקה ותוצאותיה

אחת הבעיות שרופאים מתמודדים איתן, כאשר מטופלים מגיעים אליהם עם תלונות על כאבי בטן או כאבים אחרים באיברים פנימיים, זה הקושי לדעת בדיוק מה מתרחש בתוך הגוף.

לא תמיד אפשר לזהות את זה רק באמצעות מגע, לא תמיד אפשר לקבל תמונת מצב ממדדים של בדיקות דם, ועל כן צריך להשתמש באמצעים אחרים.

דוגמא לכך, זה MRI בטן. מדובר על בדיקת תהודה גנטית אשר מאפשרת להציג תמונת מצב של אברים פנימיים בצורה חדה וברורה, מבלי שיש צורך להשתמש באמצעים שיוצרים קרינה. מכשיר MRI הוא הרבה יותר מתקדם, בטוח ואיכותי, מאשר מכשירי דימות אחרים, כמו למשל אולטרא סאונד או CT

ניתן להשתמש, כידוע, בבדיקת MRI גם לאיברים אחרים בגוף. כך למשל, אם מתמודדים עם בעיות ברכיים, אז נהוג לעשות MRI ברכיים על מנת לוודא האם יש קרע ברצועות או בעיות אחרות, שמחייבות ניתוח או טיפול אחר. בצורה דומה, משתמשים גם בבדיקת MRI בטן. משתמשים בבדיקה על מנת לאתר בעיות באיברים הפנימיים, מבלי שיהיה צורך לבצע בדיקה פולשנית או בדיקה באמצעות מכשירים שיוצרים קרינה. 

בעזרת הבדיקה אפשר לראות את המבנה של המערכות הפנימיות, להבדיל בין תהליכים, למשל שפירים וממאירים, ולאבחן בנגעים, ודברים אחרים שיכולים להשפיע על מצבו הבריאותי של הנבדק ובעזרת הבדיקה ניתן לקבוע תוכניות טיפול למטופלים. 

מה בודקים באמצעות MRI בטן וכיצד מבצעים את הבדיקה

בדיקת MRI בבטן, מאפשר לבצע דימות של איברים, כגון, כבד, דרכי המרה ולבלב, המעי הדק, רצפת האגן ומערכת העיכול . 

שעה לפני הבדיקה, על הנבדק לשתות ליטר שתייה מתוקה, שתייה הכוללת סוכר מניטול, אשר מרחיב את המעי ומאפשר דימות טוב יותר של האזור.

זמן קצר לפני הבדיקה עצמה, על המטופל ללבוש כותנת מתאימה, להסיר את התכשיטים ואביזרים אחרים מגופו,  הוא ישכב על הבטן בתוך מיטה שמסביבו תפעל המכונה. במהלך הבדיקה שנערכת חצי שעה עד שעה, ירכיב הנבדק אטמי אוזניים, מאחר ומדובר במכשיר שעושה רעש לא נעים. 

ברוב המקרים הבדיקה נערכת בלי חומרי הרדמה או חומרי אלחוש.

מה שכן, ייתכן מאוד שהטכנאי ירצה להזריק חומר נגידו דרך הווריד, על מנת שיהיה ניתן לראות טוב יותר את האיברים הפנימיים. ייתכן גם, שסביב אזורים מסוימים בגוף, יונח סליל מגנטי אשר יעזור לשפר את איכות התמונה. 

אחרי שהבדיקה תסתיים, הנבדק יחכה כחצי שעה בערך לקבלת הדיסק עם התוצאות, אותו הוא יעביר לרופא שלו, לצורך המשך הטיפול. 

מחפשים לעשות בדיקת MRI בטן באופן פרטי?

השאירו פרטים כאן ונקבע לכם בדיקה בתוך 48 שעות

 

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן