השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

אולטרסאונד בטן – מתי מומלץ לבצע את הבדיקה והיכן?

אולטרסאונד בטן

אחת מהבדיקות השכיחות ביותר שנערכות בקרב גברים ונשים במצבים שונים, היא בדיקת אולטרסאונד בטן. מדובר בבדיקה שכיחה, בזכות העובדה שהיא מאוד פשוטה, בטוחה ומאפשרת לקבל תמונת מצב איכותיות מאוד. 

הבדיקה מתבצעת לצורך הדמיית רקמות, איברים פנימיים, שרירים ובמקרים של בדיקת אולטרסאונד דופלר ניתן גם לבחון עורקים וורידים, אשר מגיעים אל האיברים הפנימיים בבטן ויוצאים מהם. 

בין האיברים הפנימיים אשר ניתן לבחון במסגרת הבדיקה, אפשר למצוא את הכבד, כיס מרה, טחול, כליות, לבלב. 

הבדיקה מאפשרת לקבל תמונה הדמיה מלאה של כל אחד מהאיברים ובהתאם לתוצאות, ניתן להחליט כיצד לטפל במטופל או במטופל. 

יתרונות מרכזיים

היתרונות של בדיקת אולטרסאונד בטן, בדומה לבדיקות אולטרסאונד אחרות כגון אולטרסאונד שד או אולטרסאונד פרקי ירכיים, מדובר על בדיקת הדמיה, ללא פעולה פולשנית, וכן בניגוד לבדיקות אחרות, דוגמת CT או צילום רנטגן, זו בדיקה שאיננה חושפת את המטופל לקרינה ולכן היא נחשבת לא רק לבדיקה טובה מבחינת איכות התוצאות שהיא מספקת, אלא גם לבדיקה בטוחה מבחינה בריאותית. 

הבדיקה מתבצעת באמצעות מריחת ג'ל על הבטן של המטופל או המטופלת, לאחר מכן מעבירים את המתמר על הבטן, והוא מעביר את התמונות של האיברים הפנימיים אל המסך שנמצא ליד, דרכו אפשר לראות מה מתרחש בפנים. 

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?

רופא ישלח את המטופל לבצע בדיקת אולטרסאונד בטן במקרים בהם יש חשד לזיהום, אבחון בקע (שבר או קילה), כאבי בטן עזים, לצורך אבחון גידולים ומעקב אחריהם, נפיחות באזור הבטן, חשד להצטברות נוזלים בחלל הבטן, אבחון אבנים בכליות ובכיס המרה, איתור נזקים אחרי חבלה, אבחון אחרי תוצאות בדיקות דם לא טובות, התרחבות באבי העורקים וכן כאשר למטופל יש חום ותסמינים למחלה משמעותית. 

לפני שנסביר על בדיקות אולטרסאונד שונות, צריך לומר שהבדיקה איננה מחייבת הכנה מיוחדת מלבד הקפדה על תפריט תזונה מסוים יום לפני וצום מלא במשך שש שעות לפני הבדיקה. הסיבה היא, שמזון עלול להשפיע על התוצאות. 

אולטרסאונד בטן עליונה

בדיקת אולטרסאונד בטן, מחולקת לשני חלקים, בדיקה בבטן עליונה ובדיקה בבטן תחתונה. במקרה של בדיקת בטן עליונה, הרי שההכנות הנדרשות, הן מה שציינו, תפריט מוקפד יום לפני וצום מלא שש שעות לפני. 

ייתכן מאוד, שכן יהיה אפשרי לשתות, ואף המטופל יצטרך להקפיד על צריכת כמות מסוימת של מים. זה תלוי מה בדיוק רוצים לבדוק במהלך הבדיקה. 

בדיקה בחלק העליון של הבטן, מתבצעת כאשר יש חשד לחבלה באזור זה, כאשר רוצים לאבחן האם יש:

  •  בקע
  • הצטברות של נוזלים
  • אבנים בכליות
  • וכן גידולים ממאירים או שפירים

באחד האיברים שנמצאים בחלק זה של הבטן. 

הרופא יקבע את דחיפות הבדיקה על פי מצבו של המטופל. ייתכן מאוד שהוא יישלח לבצע את הבדיקה, עוד באותו יום. זאת על מנת שיהיה ניתן לקבל את התוצאות בהקדם ולספק לו תוכנית טיפול מתאימה. 

אולטרסאונד בטן תחתונה

בדיקת אולטרסאונד בטן תחתונה, אינה שונה מבדיקה בחלק העליון של הבטן. הבדיקה מתבצעת כאשר יש צורך לבדוק את מערכות השתן וכליות. 

אצל הגברים הבדיקה מאפשרת לבחון את מצבה של בלוטת הערמונית, אצל הנשים את מערכות הרבייה הנשיים. 

ההכנה לבדיקת בטן תחתונה, דומה במקרים רבים לבדיקה של בטן עליונה, בין אם זה תפריט מיוחד ובין אם זה צום של שש שעות לפני הבדיקה, במידת הצורך. 

אולטרסאונד בטן פרטי

זקוקים לאולטרסאונד פרטי? אתם מוזמנים ליצור קשר עם חברת 360 מעלות שיא. החברה מספקת שירות של קביעת בדיקות רפואיות מהירות ודחופות.

לא מעוניינים להמתין עד שיתפנה תור דרך קופת החולים שלכם? אצלנו תזכו לתור לבדיקת אולטרסאונד מהיום להיום באחד מבתי החולים המובילים בישראל.

בנוסף, תזכו לשירות אישי, קשוב וזמין בתהליך תיאום הבדיקה ואף להתייעצות עם רופא מומחה. בזכות התור המהיר הרופא המטפל שלכם יוכל לספק תוכנית טיפול מתאימה בהתאם לתוצאות הבדיקה.

אולי יעניין אתכם גם:

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
to top
מתקשים להגיע למרפאה? יש פתרון!

חדש! שירות אולטרסאונד עד בית הלקוח 🏠

תור מהיר - תוך 24 שעות מרגע ההזמנה
דילוג לתוכן