השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

MRI שד: כל מה שחשוב לדעת על הבדיקה ב-2024

MRI שד

הגברת המודעות לסרטן השד תורמת רבות לאיתור וזיהוי המחלה בשלביה המוקדמים. אחד הכלים הנפוצים ביותר לאיתור סרטן השד בשלביו המוקדמים הוא בדיקת MRI שד, בדיקה פשוטה ובטוחה אשר נחשבת לבדיקה הרגישה ביותר לאיתור סרטן השד.  

מהי בדיקת MRI שד?

בדיקת MRI היא שיטת דימות באמצעות שדה מגנטי רב עוצמה סביב גופו של הנבדק, המספקת תמונה של הצורה המבנית של האיברים השונים. הבדיקה משתמשת בקרינה אלקטרומגנטית, והיא נחשבת ליעילה במיוחד בזיהוי בעיות מבניות ברקמות רכות דוגמת שריר, שומן, איברים פנימיים וכדו'. בדיקת MRI שדיים משמשת במיוחד להעברת מידע בנוגע לסרטן השד, על כל המשתמע מכך – אבחון ראשוני, מתן אינדיקציה אודות התפשטות המחלה, קצב ההתקדמות וכדו'. הבדיקה נעשית באמצעות חומר ניגוד הקרוי "גדולוניום" המגביר את חדות התוצאות, ומאפשר להבחין בין גידולים שפירים לחשודים.

מי צריכה לעבור את הבדיקה?

בדיקת הסקר הנפוצה ביותר לאיתור סרטן השד היא בדיקת ממוגרפיה, הנעשית באמצעות קרני רנטגן. עם זאת, בדיקת MRI שד נחשבת למדויקת ורגישה יותר, והיא משמשת לעיתים קרובות כבדיקת המשך לאחר שבדיקת הממוגרפיה העלתה ממצאים חשודים.

בנוסף, נשים הנמצאות בסיכון מוגבר לסרטן השד (היסטוריה משפחתית, גיל, חשיפה ממושכת להורמונים שונים וכדו'), מופנות לעריכת MRI שדיים כבדיקת סקר ראשונית, עקב הרגישות הגבוהה והדיוק של בדיקה זו.

נשים אשר אובחנו עם סרטן השד נשלחות לבדיקת MRI שד באופן תקופתי לטובת מעקב, והערכת המשך הטיפול במחלה. הבדיקה עשויה להצביע על התפשטות המחלה או נסיגתה, ובנוסף ניתן לקבל מידע אודות קיומן של גרורות.

חשוב להזכיר שישנן סיבות נוספות לביצוע בדיקת MRI שד, כגון איתור דלף או קרע בשתלי סיליקון.

סרטן השד - אבחון מוקדם

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר MRI שגרתי הבנוי בצורת מנהרה. טרם הבדיקה יש להוריד את כל הבגדים (מלבד תחתונים וחלוק), ולשכב על מיטת ה-MRI. הבדיקה מתבצעת בשכיבה על הבטן, ובמיטה מותקן מכשיר מיוחד להנחת השדיים. בבדיקת MRI שד נעשה על פי רוב שימוש בחומר ניגוד, כך שלפני הבדיקה יש לחבר את העירוי ליד הנבדקת.

עם תחילת הבדיקה מוכנסת מיטת הנבדקת אל תוך המכשיר, והמכשיר מתחיל את פעולתו. שימו לב שסריקת המכשיר כרוכה ברעשים חזקים, וניתן לקבל אוזניות או אטמים במידת הצורך. אורך הבדיקה נע בין 20 דקות לחצי שעה, וחשוב להימנע מכל תזוזה בכדי לא לפגוע בתוצאות הסריקה.

לאחר הבדיקה יש להמתין מספר דקות על יד חדר הבדיקות, בכדי לוודא שגופכן אינו מגיב לחומר הניגוד ושלא קיימות תופעות לוואי, ולאחר מכן ניתן לחזור לפעילות מלאה.

האם ייעשה שימוש בחומר ניגוד?

בדיקות MRI שד נעשות עם הזרקת חומר ניגוד המבוסס על מתכת בשם גדוליניום. העירוי יותקן לפני הבדיקה והחומר יוזרק במהלכה.  חומר הניגוד המוזרם בכלי הדם יצבע אזור של גידול העשיר בכלי דם במהירות רבה יותר מיתר הרקמה. כך מתאפשרת קבלת תמונה טובה יותר של מבנה הרקמה לעומת הדמיה ללא שימוש בחומר ניגוד. חשוב לציין כי גם נבדקים עם רגישות ידועה ליוד המשמש כחומר ניגוד בבדיקות CT יוכלו לקבל גדוליניום כיוון שמדובר בחומר שונה שאינו מכיל יוד. עם זאת החומר אסור בשימוש לסובלים מאי ספיקת כליות ויש לוודא את תפקודי הכליה לפני הבדיקה.

כמה זמן אורכת בדיקת MRI שד?

בדיקת MRI  נחשבת יחסית ממושכת לעומת בדיקות אחרות כמו ממוגרפיה ודורשת שיתוף פעולה משמעותי שכן כל תזוזה משפיעה על איכות הצילום. משך הבדיקה נע בין 20-30 דקות.

הכנה לבדיקת MRI שד

כפי שציינו, בדיקת ה-MRI מתבצעת באמצעות יצירת שדה מגנטי חזק, ועל כן אסור להיכנס לבדיקה עם מתכות.

  • בטרם הבדיקה יש למלא שאלון המוודא שאתן ללא קוצב לב, משאבת אינסולין וכדו'.
  • לפני הבדיקה יש להסיר את כל התכשיטים ואת כל פריטי הלבוש שעשויים להכיל מתכות. הכניסה למכשיר ה-MRI עם מתכת עשויה לגרום לכוויות ולנזקים, ואף להביא להשבתת המכשיר. מסיבה זו מומלץ להגיע לבדיקה ללא תכשיטים, וללבוש בגדים נוחים הניתנים להסרה בקלות.
  • בדיקת MRI שד אינה דורשת משטר תזונה מיוחד, וניתן לאכול ולשתות כרגיל לפני הבדיקה ולאחריה.

הנחיות לאחר ביצוע הבדיקה

לאחר ביצוע בדיקת MRI  שד אין הגבלות בכלל וניתן לשוב לפעילות מלאה, כולל אכילה, שתיה או מאמץ גופני.

חומר הניגוד עלול לגרום לתופעות לוואי קלות כגון בחילה או כאב במקום ההזרקה. תגובות אלה חולפות מעצמן ואינן מהוות סיבה לדאגה. תגובה אלרגית חריפה המתבטאת בקוצר נשימה, גרד בעיניים, פריחה ועוד הינה נדירה מאוד בחומר הגדוליניום  זה אך במידה וישנה, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם.

  • הנחיות לאחר טשטוש – לעיתים ישנן נבדקות הסובלות מקלסטרופוביה והכניסה לחדר חשוך ומכשיר מנהרה צר אינה אפשרית מבחינתן. במקרים כאלה מציעים לעיתים שימוש בחומר טשטוש. אם ניתן חומר טשטוש בתחילת הבדיקה יש להימנע מנהיגה לאחר הבדיקה. במקרים כאלה מומלץ להגיע עם מלווה לבדיקה שיחזיר את הנבדקת לביתה.
  • נשים מניקות – לא ידועה השפעה שלילית של חומר הניגוד ולכן ההמלצות משתנות. יש ששואבות ומשליכות את החלב למשך 24-48 שעות עד לפינוי מלא של החומר.

חשוב להדגיש כי כשמדובר בחשד לגידול תוצאות בדיקת ההדמיה אינן מהוות אבחנה סופית ולשם כך יש צורך בהשלמת ביופסיה המהווה בדיקה נפרדת. לאחר קבלת התוצאות והפיענוח יש לפנות לרופא המטפל להמשך בירור או טיפול.

פענוח MRI שד

תוצאות הבדיקה מועברות לרופא רדיולוג מומחה, לטובת פענוח הממצאים. משך זמן הפענוח ברפואה הציבורית משתנה, והוא נע בין שבוע ל-10 ימים ואף יותר. תוצאות הפענוח מועברות לידי הרופא המפנה, לטובת אבחון ובניית המשך תוכנית טיפולים.

במידה ואתם מבצעים MRI שד באמצעות 360 מעלות שיא, אתם יכולים את תוצאות הפענוח תוך חצי שעה ממועד סיום הבדיקה, ולהעביר את ממצאי הפענוח לידי הרופא המטפל. בדרך זו אתם חוסכים זמן רב, וניתן להתחיל את הטיפול בצורה מוקדמת.

בדיקת MRI מהרגע להרגע

חברת 360 מעלות שיא היא חברה המציעה מגוון רחב של שירותים רפואיים בזמינות מיידית, ובשירות אישי בכל שעות היממה. החברה עובדת בפריסה ארצית, וניתן לקבל באמצעותנו הפניות לבדיקת MRI שדיים בתוך 12-72 שעות מרגע שליחת הבקשה. אנו עובדים עם המכונים המובילים בארץ, ואנו מספקים מעטפת ליווי מלאה הכוללת נציג אנושי בכל שעות היממה, אחות מקצועית מוסמכת לטובת מענה על שאלות רפואיות וכדו'. אם אתם מעוניינים לתאם תור לבדיקת MRI פרטית אתם מוזמנים לפנות אלינו, ונשמח לסייע לכם בכל דרך שנוכל.  

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן