צום לפני בדיקת MRI? מתי צריך לצום ואיך עושים את זה נכון ובקלות

לא פעם, לפני שאנחנו ניגשים לבצע בדיקה מסוימת, אנו מתבקשים על ידי הרופא הבודק להיות בצום של מספר שעות, לעיתים אפילו מדובר על צום של 24 שעות ברמה כזו או אחרת.

יש לכך כמה סיבות. למנוע מצב שצריכת המזון תפגע באיכות הבדיקה והתוצאות שלה, חשש שאנחנו נקיא במהלך הבדיקה בגלל האופי בו היא מתבצעת וכן סיבות אחרות. 

אחת הבדיקות בהן עולה שאלה לא פעם האם יש צורך להיות בצום לפניה, היא בדיקת MRI. מדובר, כידוע, באחת הבדיקות החשובות והאיכותיות ביותר שקיימות היום בתחום הרפואה. זוהי בדיקת הדמיה המתבצעת ע"י רדיולוג, המאפשרת לראות מה מתרחש באיברים הפנימיים מבלי לבצע פעולה פולשנית, וכן בלי לסכן את הנבדק בחשיפה לקרינה.

מדובר על בדיקה המאפשרת לראות את האיברים ברזולוציה מאוד איכותיות וטובה. כך יכול הרופא להחליט על תוכנית טיפול מתאימה לנבדק. 

האם ומתי צריך להיות צום לפני בדיקת MRI? 

כאמור, גם במקרים של בדיקת MRI יש צורך לעיתים להיות בצום. בעיקרון, בדרך כלל, אין צורך בכך. זה תלוי בשני גורמים עיקריים. מה סוג הבדיקה, כלומר היכן היא מתבצעת וכן אם נעשה שימוש בחומר ניגוד.

ישנן בדיקות MRI וכן בדיקות אחרות, שיש צורך להשתמש בחומר זה בשביל להביט אזורים מסוימים בגוף ואם כך הדבר, רצוי להיות בצום לפני מאחר והחומר עלול לעורר רצון להקיא. 

כאמור, אחד הגורמים שיכולים להשפיע על השאלה האם יש צורך בצום או לא, היא סוג הבדיקה. בעיקרון, במרבית המקרים אין צורך מאחר והבדיקה לא משפיעה או מושפעת מהשאלה האם הנבדק אכל לפני או לא.

ישנם מספר מקרים בהם הוא כן יתבקש להיות בצום לפני בדיקת MRI, במשך שעתיים עד ארבע שעות לפני הבדיקה. מדובר על בדיקת MRI בטן, כל מה שקשור לסריקה של אזור הכליות ומערכות אחרות שיכולות להיות מושפעות מאכילה לפני הבדיקה. 

חשוב לציין, אפשר והנבדק יקבל אישור לשתות מים לפני הבדיקה, אך זה תלוי כאמור בהמלצות והוראות הרופא. בכל מקרה, לא מדובר על צום של מעבר לארבע עד שש שעות במקסימום. 

מתי וכיצד מקבלים הוראות כיצד לנהוג לפני בדיקת MRI?

לפני כל בדיקה שאנחנו נדרשים לעבור, לא משנה אם מדובר בבדיקת MRI או כל בדיקה אחרת, עלינו לקבל הוראות ברורות כיצד לנהוג. ההוראות יתקבלו מצד הרופא או מצד הגורם אצלו אנחנו עוברים את הבדיקה. 

ההוראות יכללו לא רק התייחסות לגבי צום אלא גם לגבי פרטים אחרים. למשל, מתי להגיע, מה מותר ללבוש בזמן הבדיקה, האם יש להשאיר או להסיר תכשיטים, כמה זמן אחרי הבדיקה נצטרך להישאר במרפאה עד שנוכל לחזור הביתה ועוד.

חשוב מאוד לקבל את כל ההוראות, כולל תופעות לוואי וסיכונים, בשביל שנדע בדיוק מה מצפה לנו וכיצד עלינו לנהוג. 

צריך לציין, לפני שאנחנו מבצעים בדיקה כזו או אחרת, חשוב שנקרא את כל ההוראות, אם יש לנו שאלות אז נפנה אותם לגורמים הרלוונטיים, ואם יש דברים מסוימים שעלינו לעדכן את הצוות, למשל היסטוריה רפואית, שימוש בתרופות ועוד, חשוב מאוד שנעשה זאת לפני הבדיקה. 

איך נהנים משירות אישי צמוד?

על מנת לקבל את השירות הטוב ביותר, שירות אישי צמוד, עם כל ההוראות וההסברים, ליווי וכל מה שנדרש, אזי שעלינו לפנות אל 360 מעלות שיא.

שם נוכל ליהנות מתור פרטי תוך 10 עד 72 שעות. התור כולל כאמור ליווי של אנשי מקצוע מטעם המקום, כולל הסברים והוראות מלאות כיצד לנהוג לפני הבדיקה, ביניהן האם להיות בצום או לא. 

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן