השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

למה חשוב לצום לפני בדיקת דם?

שירות קביעת בדיקות רפואיות מהירות ודחופות.
MRI | אולטרסאונד | CT ֻ| רופאים מומחים

התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי עד 24 שעות, מהיום להיום!

או שילחו לנו הודעה:

למה חשוב לצום לפני בדיקת דם ? וכמה זמן צריך לצום לפניה המדריך!

שירות קביעת בדיקות רפואיות מהירות ודחופות.
התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי לביצוע, עד 24 שעות, מהיום להיום!

שירות קביעת בדיקות רפואיות
מהירות ודחופות.
התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי
לביצוע עד 24 שעות, מהיום להיום!

למה חשוב לצום לפני בדיקת דם ? וכמה זמן צריך לצום לפניה המדריך!

אחד המאפיינים המבדילים בין בדיקות רפואיות שאנחנו עוברים, היא האם עלינו להיות בצום לפני שאנחנו נדרשים לעבור את הבדיקה. 

ישנן בדיקות שאינן מחייבות זאת, למשל, בדיקות הדמיה, צילומים וכדומה. ברוב המקרים, אין צורך להיות בצום לפני בדיקות כאלה, מאחר ואין לכך השפעה על תוצאות הבדיקה. י

שנם מקרים ספציפיים שכן מחייבים להיות בצום, למשל אם מדובר על בדיקת MRI של איברים פנימיים, אז ייתכן ונתבקש לא לאכול לפני, על מנת שיהיה ניתן לקבל תוצאה איכותית יותר. 

לעומת זאת, ישנן בדיקות מסוימות המחייבות צום. בראש ובראשונה, בדיקות דם. אנשים שנדרשים או מבקשים לעבור בדיקות דם, צריכים להיות בצום, לרוב, החל במשך שמונה שעות. זו אחת הסיבות מדוע גם נהוג לערוך את הבדיקה מוקדם בבוקר, כך אין לצום השפעה אמיתית על שגרת החיים  שלנו (בהנחה סבירה שאנחנו ישנים בשעות האלו). 

במאמר זה נסביר, למה צריך להיות בצום, למה חשוב שזה יהיה שמונה שעות, אך תחילה נסביר בקצרה מה זה בכלל בדיקות דם ולמה הן חיוניות.

מאמר מקצועי - למה חשוב לצום לפני בדיקת דם - חברת 360 מעלות שיא

מה זה בדיקות דם ומה התועלת בהן?

בדיקות דם הן שם כללי עבור שורה ארוכה של בדיקות אשר מתבצעות באמצעות דגימות דם שנלקחות מהגוף ונבדקות במעבדה. במהלך הבדיקות בוחנים תאי דם, חלבונים, וסכרים, ויטמינים, הורמונים ועוד שורה ארוכה של מרכיבים. 

הבדיקות נועדו לבחון מה מכיל הדם שלנו ובאיזו חלוקה של הרכב, באיזה איכות, והאם אנחנו נושאים חיידקים ונגיפים שונים. אנחנו מקבלים את התוצאות של הבדיקה עם מספר מדויק של כל מרכיב ומרכיב, וכן פרמטר ברור, מה נחשב לתוצאה טובה ומה נחשב לתוצאה לא טובה אשר מחייבת טיפול. 

לבדיקות דם יש חשיבות רבה, מאחר והן יכולות לספק לנו הרבה מאוד מידע על מצבנו הבריאותי, בפרט על דלקות, זיהומים, הימצאותם של חיידקים ונגיפים כאמור, וכן אם יש לנו מחסור או עודף של מרכיבים מסוימים בדם. 

נהוג לבצע בדיקת דם לפני טיפולים, אשפוזים או ניתוחים. במקרים של מחלות ודלקות המחייבות בדיקה מקיפה של מרכיבי הדם. כמו כן באופן שוטף נהוג לבצע אותה לפחות פעם בשנה, בשביל לראות אם יש שינויים משמעותיים המחייבים התייחסות. 

כמה זמן צריך לצום לפני בדיקת שם?

כאמור, לפני בדיקות דם נתבקש להיות בצום. הוא אמור להימשך שמונה שעות לפחות, יש מקרים חריגים בהם הצום יצטרך להיות ארוך יותר. כשמדברים על צום לפני בדיקות דם, הכוונה היא לצום של מזון ושתייה, כאשר כן יש אפשרות לצרוך מים. בין היתר בשביל למנוע התייבשות שיכולה להשפיע על התוצאות, וגם מתוך הבנה שמים פחות משפיעים על איכות הבדיקה. חשוב להדגיש גם, שאם המטופל לוקח תרופות מסוימות, עליו ליידע את הרופא ולברר האם הוא אמור לקחת אותן  לפני הבדיקה או לא. 

החשיבות של צום לפני בדיקת דם, היא למנוע פגיעה באמינות התוצאות. ברגע שאנחנו אוכלים או שותים משקאות שאינם מים, אזי שמרכיבי המזון והשתייה יכולים להשפיע על התוצאה. 

מקרה בולט לכך היא בדיקת סוכר בדם. אם אנחנו נאכל ונשתה לפני הבדיקה, אזי שהמזון והשתייה ישפיעו על התוצאה. זה יכול להביא לתוצאות לא אמינות ואז הבדיקה לא תשרת אותנו. זה נכון גם לגבי מרכיבים נוספים של בדיקות דם, למשל, בדיקות שומנים, כולסטרול ועוד. 

ישנן בדיקות, המחייבות צום של שמונה שעות כאמור, מדובר על בדיקות סוכר, ויטמין B12, ברזל. לעומת זאת, ישנם בדיקות המחייבות צום של 12 שעות, למשל כולסטרול, וטריגליצרידים. 

לעומת זאת, ישנן בדיקות שלא מחייבות כלל צום, למשל ספירת דם, שקיעה וקרישה, סידן וחלבון, וכן בדיקות המוגלובין מסוכר. 

מאחר ומדובר על צום ארוך יחסית, אזי כפי שציינו, מוטב לערוך את הבדיקה על הבוקר. באופן כללי מרבית המקומות שעורכים בדיקות דם, פתוחים אך ורק בבוקר ומבצעים אותן עד שעה מסוימת. בצורה כזו אפשר להבטיח שלושה דברים: 

  1. ראשית, שהצום לא ישפיע על שגרת חיינו ואנחנו נוכל לתפקד כרגיל. 
  2. שנית, הבדיקה נערכת בשעות הבוקר כשאין לצום השפעה על הגוף שלנו וכן שום דבר אחר לא משפיע עליו. 
  3. שלישית, אם מבצעים את הבדיקה מוקדם בבוקר, אז אפשר לקבל חלק מהתוצאות עוד בהמשך היום. 

חשוב להדגיש, ברוב המקרים, גם צום של 10 שעות יכול להספיק, יחד עם זאת, ברגע שהרופא מציין שהצום צריך להיות 12 שעות, מוטב למלא אחר הוראה זו. 

עוד נקודה שיש לציין, אם אנחנו אמורים לבצע בדיקה תחת צום, מוטב לא לעשות פעילות גופנית מאומצת בשעות אלו, למרות שאין איסור בעיקרון. הדבר נכון גם לגבי עישון. מוטב לא לעשן לפני הבדיקה. 

מאמר - למה חשוב לצום לפני בדיקת דם - חברת 360 מעלות שיא

איך אנחנו מתכוננים לבדיקת דם? 

בשביל לבצע בדיקת דם בצורה נכונה, יש לקבוע תור בהקדם. מאחר ולא תמיד יתאפשר לנו לעשות זאת דרך הקופה, אנחנו יכולים לבחון אופציה לבצע זאת באופן פרטי, אז נקבל אפשרות לבצע את הבדיקות תוך זמן קצר, מה שיאפשר לנו ליהנות מתוצאות בהקדם. 

עלינו להגיע בשעת הבדיקה אל המקום, כאמור אחרי שהיינו מספר שעות בצום, אחרי שתסתיים הבדיקה, מומלץ מאוד לשתות מים ולחכות מספר דקות עד שנמשיך בשגרת יומנו, בשביל לוודא שאנחנו מרגישים טוב. אם חס וחלילה אנחנו חשים חולשה, התייבשות, או כל דבר אחר, יש ליידע את האחיות במקום. 

לפני סיום נציין, בדיקות דם הן לא דבר מסובך ומורכב, אך ישנם אנשים שמתקשים לראות איך דוגמים מהם דם. במקרה כזה, מוטב לסובב את המבט או לחפש משהו אחר להתעסק בו, עד שהאחות תוציא את המחט מהווריד. 

ד

ד"ר עדי צוונג - גונן

רופאה קונבנציונאלית, רפואה אסתטית, משלימה ואינטגרטיבית.
התמחות בכירורגיה כללית בהדסה הר הצופים אצל פרופ' ברטי פרוינד .
3 שנות התמחות באורתופדיה בהדסה עין כרם.
קורס רפואה אסתטית לרופאים בהדרכתה של ד"ר שרון דוידסון.

להזמנת ביקור באופן פרטי 
03-695-7777

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
cropped-logo-MAALOT-SI-360-JUN2020-1024x327

לקביעת תור לבדיקת MRI | אולטרסאונד

התקשרו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מאמרים אחרונים

תוכן עניינים

דילוג לתוכן