קולונוסקופיה / גסטרוסקופיה / סיגמואידוסקופיה

בדיקת קולונוסקופיה

על הבדיקה

קולונוסקופיה היא בדיקה שנועדה לאבחן ולטפל במחלות של המעי הגס, דרך הסתכלות לתוך חלל המעי, שנעשית בעזרת החדרת מכשיר האנדוסקופ שבסופו מצלמה זעירה. בבדיקה ניתן לבצע גם טיפול כלקיחת דגימה (ביופסיה), טיפול בהיצרויות וצריבה או כריתה של פוליפים. הבדיקה נחשבת לבטוחה ואמינה.

הכנה לבדיקה

הנבדק יקבל הנחיות לפני הבדיקה בהתאם למצבו הרפואי ובתום הבדיקה. יש להגיע לבדיקה כשהמעי הגס מרוקן לחלוטין. לפני הכניסה לבדיקה המטופל יקבל זריקת טשטוש.

מהלך הבדיקה

הבדיקה מתבצעת על ידי רופא גסטרואנטרולוג. המטופל ישכב על צידו על מיטה והרופא יחדיר את האנדוסקופ, מכשיר קטן עם צינור גמיש שבסופו תאורה ומצלמה זעירה, דרך פי הטבעת. לאחר מכן יוזרם אוויר אל האזור הנבדק כדי לאפשר למצלמה לראות היטב את הנעשה בחלל המעי הגס. בשלב זה תיתכן מידה מסוימת של אי נעימות. הרופא יתקדם עם המכשיר באיטיות לאורך המעי כדי לבדוק ביסודיות ולראות כי אין ממצאים פתולוגיים.

בדיקת קולונוסקופיה / גסטרוסקופיה / סיגמואידוסקופיה ב- 360 מעלות שיא כוללת:

  • קביעת תור לבדיקה תוך 12-72 שעות מרגע הזמנת הבדיקה
   לבדיקת קולונוסקופיה דרושה הכנה לבדיקה של מספר ימים. תור ייקבע במהירות המרבית אך בהתאם להכנה הנדרשת.
  • התייעצות עם גסטרואנטרולוג שמתמחה בביצוע הבדיקות האבחנתיות. ההתייעצות אפשרית בכל שלב וגם לקראת ביצוע בדיקה תקופתית.
  • פענוח מיידי ביום הבדיקה
  • ליווי אישי ומענה אנושי 24/7
  • הבדיקה תיערך באחד מבתי החולים או המכונים מהשורה הראשונה בארץ ועם מכשור חדיש.

אנו מתמחים גם בקביעת תור להתייעצות עם רופא מומחה ובבדיקות אבחנתיות למחלות: קרוהן, קוליטיס, מחלת הסעיפים (דיברטיקולוזיס), תסמונת המעי הרגיז ועוד…

בדיקת גסטרוסקופיה

על הבדיקה

גסטרוסקופיה בודקת מחלות במערכת העיכול העליונה – וושט, קיבה ותריסריון. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר האנדוסקופ שכולל מצלמה קטנה הממוקמת בקצה צינור גמיש שמוחדר דרך הפה. הבדיקה משמשת לאבחון מחלות של דרכי העיכול העליונות ולעיתים אף לטיפול בהן.

הכנה לבדיקה

הנבדק יקבל הנחיות מיוחדות. נדרש צום של כמה שעות לפני הבדיקה. לעיתים ניתנת הנחיה להפסקת תרופות לפני הבדיקה. לפני הבדיקה ניתן חומר הרגעה שאינו מאפשר לנהוג עם תום הבדיקה.

מהלך הבדיקה

הבדיקה מתבצעת על ידי רופא גסטרואנטרולוג שמומחה לבעיות בדרכי העיכול. לרוב יחובר המטופל למכשיר לניטור הנשימה, קצב הלב ולחץ הדם. ייתכן שהמטופל יקבל חומר הרגעה דרך הוריד. כמו-כן ישנם מקרים בהם הרופא ירסס חומר הרדמה דרך חלל הפה להרדמת הגרון. ייתכן שהנבדק יתבקש להחזיק בפיו מגן פלסטיק שיאפשר לו להשאיר את הפה פתוח בזמן הבדיקה. מכשיר האנדוסקופ יוחדר דרך חלל הפה. ייתכן שבעת הבדיקה האזור ינופח באוויר כדי להקל על מעבר האנדוסקופ ועל היכולת לראות את המתרחש בדרכי העיכול העליונות. הרופא יצפה במהלך הבדיקה בצג אליו משודרות התמונות. טיפולים ככריתת פוליפים או ביופסיה יבוצעו תוך כדי התבוננות הרופא בצג.

בדיקת סיגמואידוסקופיה

על הבדיקה

סיגמואידוסקופיה הינה בדיקת קולונוסקופיה קצרה שסוקרת את המעי הגס בחלקו הסופי. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשירה האנדוסקופ שכולל מצלמה קטנה הממוקמת בקצה צינור גמיש שמוחדר דרך פי הטבעת. בדיקה זו מבוצעת לשם אבחון או טיפול במחלות כגון: דלקות, כיבים, דימומים, פוליפים וגידולים במערכת העיכול התחתונה. בבדיקה ניתן גם לבצע טיפול כלקיחת דגימה (ביופסיה), או כריתה של פוליפים.

הכנה לבדיקה

הנבדק יקבל הנחיות מיוחדות. לרוב נדרש צום של כמה שעות לפני הבדיקה.

מהלך הבדיקה

הבדיקה מתבצעת על ידי רופא גסטרואנטרולוג. המטופל ישכב על צידו, על מיטה והרופא יחדיר מכשיר קטן עם צינור גמיש שבסופו תאורה ומצלמה זעירה דרך פי הטבעת. לאחר מכן יוזרם אוויר אל החלל שנבדק על מנת לאפשר למצלמה לראות היטב את הנעשה בחלל המעי הגס. בשלב זה תיתכן מידה מסוימת של אי נעימות. הרופא יתקדם עם המכשיר באיטיות לאורך המעי כדי לבדוק ביסודיות ולראות כי אין ממצאים פתולוגיים.
to top
דילוג לתוכן