בדיקת PET CT פרטי מהיום להיום

על הבדיקה

הבדיקה משלבת בין שתי טכנולוגיות, בדיקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת) ובדיקת PET (טומוגרפיה של חומרים רדיואקטיביים פולטי פוזיטרונים), במטרה לאבחן גידולים סרטניים וגם מצבים רפואיים ברקמות הלב והמוח. בדיקת CT שולחת קרני רנטגן לרקמות הגוף. כל רקמה סופגת ומחזירה קרינה באופן שונה. הקרינה שמתקבלת מעובדת לכדי תמונה שנותנת מידע על מצב האיבר הנבדק. בבדיקת PET מוזרק חומר רדיואקטיבי בכמות מזערית אל הגוף, כסמן. לרוב העשה שימוש בסוכר רדיואקטיבי – FDG – שנקשר לרקמות בהן חילוף החומרים מהיר, ובכך מסמן גידולים ממאירים, דלקות וזיהומים. לעיתים ובמידת הצורך, נעשה שימוש בסמנים אחרים. בדיקת ה-CT נותנת מידע אנטומי, בעוד בדיקת ה-PET מעבירה תוצאה תפקודית. ביצוע של שתי הבדיקות יחד, מאפשר לראות ביתר דיוק היכן קיימים ריכוזים של FDG ומכאן להבין היכן קיימים הנגעים. מהבדיקה מתקבלות תמונות שמחולקות לפרוסות. בעזרת טכנולוגיה ממוחשבת מתקדמת, ניתן לצפות בכל בדיקה בנפרד או ביחד. הטכנולוגיה מאפשרת גם ליצור תמונות תלת ממדיות.

הכנה לבדיקת PET CT פרטי

הנבדק יקבל הנחיות לפני הבדיקה בהתאם למצבו הרפואי ובהתאם למקום בו הבדיקה מתבצעת (ההנחיות יכולות להשתנות בין המכונים). לרוב נדרש המטופל לצום כ-6 שעות לפני הבדיקה ולהפסיק עם פעילות גופנית 48 שעות לפני הבדיקה.
יש לידע את הצוות ברפואי מראש במקרה של נטילת תרופות, טיפולים רפואיים שונים, סוכרת, הריון, חשד להריון, הנקה ובכל מצב רפואי.
במידה והמטופל עובר כימותרפיה, עדיף לבצע את הבדיקה כשבועיים לאחר הטיפול הכימי ולפחות 6 שבועות לאחר הטיפול הקרינתי.

בעת ההגעה לבדיקת PET CT פרטי ולאחר הקבלה והרישום, יוזרק החומר הרדיואקטיבי אל וריד המטופל. לאחר-מכן יהיה על הנבדק להמתין כשעה כדי לאפשר לחומר להתפשט בגוף. בזמן ההמתנה יש לנוח ואין לדבר או לעסוק בפעילות. יש להישאר בחדר ההמתנה.
במצבים מסוימים יתבקש המטופל לשתות חומר ניגוד לשיפור התמונה וללכת לשירותים לפי הצורך ולפני תחילת הבדיקה.
הנבדק יתבקש להסיר חפצים מתכתיים כסיכות או תכשיטים לפני הכניסה לחדר הבדיקה.

מהלך בדיקת PET-CT

לאחר זמן ההמתנה, הנבדק ישכב על מיטה שתיכנס לתוך המכשיר כשהוא מתבקש שלא לזוז. המכשיר אינו סגור כמו בבדיקת MRI ולכן לרוב לא תופיע תחושת הקלסטרופוביה. במידה ועדיין קיים חשש, ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל כדי לקבל כדור הרגעה. הבדיקה עצמה נעשית ללא הרדמה או חומרי טשטוש.

זמן הבדיקה במכשיר הוא בין חצי שעה לשעה. יחד עם הזרקת החומר לווריד וזמן ההמתנה, אורך הבדיקה הוא בסביבות שעתיים ולרוב לא יותר משלוש שעות.
הבדיקה אינה כואבת. תיתכן תחושה של קור עם החדרת החומר לווריד וחוסר נוחות בשל השכיבה הממושכת ללא תנועה.

לאחר הבדיקה בשל הכמות המזערית של החומר הרדיואקטיבי מומלץ לשתות הרבה כדי לסייע לחומר לצאת מהגוף ולהימנע ממגע עם ילדים קטנים ביום הבדיקה.

תופעות לוואי וסיכונים:

בבדיקת PET CT פרטי, המטופל נחשף לקרינה רדיואקטיבית בכמות מזערית ולקרינת רנטגן. קיים חשש שחשיפה חוזרת לקרינה בבדיקות, לאורך זמן ושנים, תעלה את הסיכון לגידולים.

בדיקת PET- CT פרטי
ב- 360 מעלות שיא כוללת:

  • ביצוע בדיקת PET-CT פרטי בפועל תוך 12-72 שעות מרגע הזמנת הבדיקה
  • הבדיקה תיערך באחד מבתי החולים או המכונים מהשורה הראשונה בארץ ועם מכשור חדיש
  • ליווי אישי ומענה אנושי 24/7
  • פענוח מהיר
to top
דילוג לתוכן