בדיקת MRI ראש: מה צריך לדעת על הבדיקה?

eeg, emg-ncv

כאשר אנחנו חווים, חס וחלילה, מקרים של כאבי ראש, חבלות, או דברים אחרים אשר משפיעים על ההתנהלות שלנו וכן יכולים להשפיע כך או אחרת על היכולת שלנו להיות בריאים, אזי שעלינו לגלות מה מקור הבעיה, מה מוביל לכאבים או מה בדיוק החבלות והפציעות גרמו. 

הדרך הטובה ביותר לקבל תשובה לשאלה הזאת, היא באמצעות בדיקת אם אר איי ראש מדובר בבדיקת תהודה מגנטית, שיטת דימות שמאפשרת לראות בצורה ברורה וחדה מה קורה באזורים שונים בראש, כולל במוח, וזאת מבלי שנצטרך להתמודד עם קרינה (כמו למשל במקרה של בדיקות CT). 

היתרון המובהק של בדיקת MRI, מלבד אופי הבדיקה, היא האפשרות לראות תמונה בצורה ברורה וחדה. אפשר לקבל פריסות של חלקים שונים מהראש באופן מאונך, רוחב, ואלכסון. ניתן לראות בצורה חדה כל חלק מהראש, ואז אפשר לזהות בוודאות מה מוביל לכאבי ראש, עם מה מתמודדים, אם יש חבלה או פציעה, למה הם גרמו ועוד. 

באילו מקרים הרופא ישלח אותנו לבדיקת MRI ראש?

באופן טבעי, לא בכל פעם שאנחנו נתמודד עם כאבי ראש, הרופא ישלח אותנו לבדיקת MRI. בין אם בגלל שאין צורך ובין אם בגלל שמדובר בבדיקה יקרה. 

המקרים בהם הרופא ישלח אותנו לבדיקה כזו, הם כשיש גידולי מוח או חשד לגידול על פי תסמינים שונים, כשישנם פגמים התפתחותיים ומומים, כולל אצל תינוקות וילדים, וכן כשיש מחלות מטבוליות שמשפיעות על רקמת המוח. 

בנוסף, הרופא ידאג לשלוח לבדיקת MRI, במקרים של מפרצת או שבץ, מחלות במצבים מתקדמים, מחלות בעיניים ובאוזניים, מקרים של דימנציה ואלצהיימר, התקפי אפילפסיה וכן במקרים של מיימת ראש. 

חשוב לציין כאן עוד נקודה, במקרים רבים רופאים ישלחו לבדיקת MRI, כאשר עומדים לעבור ניתוח באזור הראש ובפרט באזור המוח. בין אם זה בשביל להבין טוב יותר את המצב, ובין אם זה בשביל לנסות ולאתר אזורים שיש בהם בעיה וצריך להתייחס אליהם אחרת. 

בדיקת MRI בראש איננה שונה מבדיקת MRI באזורים אחרים, ואיננה מחייבת התייחסות שונה מבחינת הכנות לבדיקה או התייחסות שונה למה שקורה אחרי הבדיקה. 

to top
דילוג לתוכן