השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

אולטרסאונד לפרקי ירכיים? מתי צריך להבדק והיכן כדאי לבצע את הבדיקה

רופאה

בדיקת אולטרסאונד, כידוע, מאפשרת לנו לבצע הדמיה של חלקים ואיברים שונים בגוף. בדרך כלל נהוג לחשוב, שבדיקה זו מתבצעת בעיקר באזור הבטן והחזה, אך אפשר לבצע אותה במגוון רחב של אזורים וחלקים בגוף.  

למשל, בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים נחשבת לאחת הבדיקות החשובות ביותר שיש, לצורך אבחון בעיות בחלקים אלו של הגוף. בדומה לבדיקות אולטרסאונד אחרות, היתרונות שלה, היא מאפשרת להציג תמונה מלאה של החלקים הפנימיים, מבלי שיש צורך לבצע פעולה פולשנית וכן מבלי שיש צורך להעמיד את המטופל או המטופלת בסכנה, שכן מדובר בבדיקה שאיננה יוצרת קרינה. 

לפני שנסביר, מדוע עושים בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים, יש להדגיש, מדובר בבדיקה דומה לזו לבדיקות אולטרסאונד אחרות, במובן הזה שהיא פועלת על ידי מתמר שמעבירים על גבי הירכיים, והוא מעביר את התמונה אל המסך וכך ניתן לראות את מצב המפרקים. לבדיקה מסוג זה, לא נדרשות הכנות מיוחדות. 

למה עושים אולטרסאונד פרקי ירכיים?

בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים מתבצעת כאשר קיים חשד להתפתחות לא נכונה במפרק הירך (DDH). זה יכול לקרות אצל יילודים אשר חלק מסוים של המפרק איננו יציב, וקצה עצם הירך יכול להימצא מחוץ לתחום שלו באופן חלקי או מלא. 

סיטואציה כזו יכולה לייצר רגל אחת קצרה יותר מהרגל השנייה, אסימטריה בירך או בעכוז, מוגבלות ביכולת הפיסוק, וכן צליעה. 

חשוב להדגיש, בדרך כלל נהוג לבצע את הבדיקה כאשר יש חשד להפרעה ולא בקרב כל הילדים, וכן כאשר יש היסטוריה משפחתית, כלומר אחד האחים והאחיות מתמודד עם מצב דומה. כמו כן, הבדיקה מתבצעת אם נוצר חשד שיש בעיה לעובר בזמן ההיריון, אחרי הלידה וכן במצב של תינוקות אשר נולדו לפני הזמן. 

אולטרסאונד פרקי ירכיים type 1/2/3

כאשר מציגים את הממצאים של הבדיקה, הם מחולקים על פי דירוגים. TYPE 1 אומר שהמפרקים תקינים לחלוטין. לעומת זאת, אם מדובר TYPE 2 , אז ישנן כבר דרגות שונות שמלמדות על פגם מסוים, למרות שהבעיה היא ברמה קלה. סוג זה של ממצא מחולק לשלוש רמות שונות. 

במקרה של TYPE 3, הרי שמדובר בבעיה משמעותית בהתפתחות המפרק. 

אולטרסאונד ירכיים לתינוק

בדיקת אולטרסאונד ירכיים, מתבצע כאמור בעיקר בקרב תינוקות, מתוך חשש להתפתחות לא נכונה של הירכיים. על מנת שיהיה ניתן לדעת כיצד אפשר לטפל בבעיה בהמשך, אז מבצעים בדיקת אולטרסאונד, על מנת להבחין האם יש להם DDH, כלומר מצב בו עצם האגן הוא רדוד, ולכן עצם הירך איננו נמצא במצב יציב בתוך המפרק. 

מצב כזה כאמור יכול לגרום לרגל קצרה יותר מהרגל השנייה, אסימטריה, וכן לצליעה. את הבדיקה נהוג לעשות כאשר קיים חשד למצבים מסוג זה, ולרוב היא מתבצעת כשישה שבועות אחרי הלידה. לא  נהוג לבצע אותה קודם לכן, מאחר ואז עלולים לגלות ממצאים שגויים. 

מאחר ומדובר בתינוקות, הרי שיש להכין אותם לבדיקה. יש להלביש אותם בבגדים שקל להוריד אותם, ורצוי שיגיעו לבדיקה שבעים ורגועים. ניתן להאכיל אותם גם בזמן הבדיקה. 

כמה עולה בדיקת אולטרסאונד?

מחיר הבדיקה הממוצע של בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים פרטי יכול לנוע בין 1,300 – 2,500 ש"ח.

באיזה גיל עושים אולטרסאונד פרקי ירכיים?

בעיקרון, כפי שציינו, נהוג לבצע את הבדיקה שישה שבועות אחרי הלידה ולא מוקדם יותר. יש מצבים בהם נהוג לבצע את הבדיקה מאוחר יותר, אם למשל מתמודדים עם בעיות שקשורות לרקמות, וכן במצבים של צליעה, דלקות במפרק הירך ובמצבים בהם מתמודדים עם מחלות נגיפיות. 

בכל מקרה, הרבה יותר שכיח לבצע בדיקה זו אצל תינוקות מאשר אצל ילדים או אנשים מבוגרים. 

קביעת תור לאולטרסאונד פרקי ירכיים פרטי

הורים שאינם מעוניינים לחכות לתור בבית חולים, יכולים להזמין בדיקת אולטרסאונד פרטי ולקבל תור תוך מספר שעות. כך הם יוכלו לגשת עם הממצאים לרופא של הילד ולקבל תוכנית טיפול מתאימה להמשך. בדיקה פרטית חוסכת הרבה מאוד זמן וכן יכולה לחסוך הרבה מאוד עלויות.

קבעו תור לבדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים אצלנו

ניתן לקבל תוך בתוך 24 שעות מרגע יצירת קשר עם נציגנו

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
to top
מתקשים להגיע למרפאה? יש פתרון!

חדש! שירות אולטרסאונד עד בית הלקוח 🏠

תור מהיר - תוך 24 שעות מרגע ההזמנה
דילוג לתוכן