השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

פיברוסקאן

שירות קביעת בדיקות רפואיות מהירות ודחופות.
MRI | אולטרסאונד | CT ֻ| רופאים מומחים

התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי עד 24 שעות, מהיום להיום!

או שילחו לנו הודעה:

מאמר - פיברוסקאן - 360 מעלות שיא

שירות קביעת בדיקות רפואיות מהירות ודחופות.
התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי לביצוע, עד 24 שעות, מהיום להיום!

שירות קביעת בדיקות רפואיות
מהירות ודחופות.
התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי
לביצוע עד 24 שעות, מהיום להיום!

פיברוסקאן


פיברוסקאן (
FibroScan) היא טכנולוגיית אולטרסאונד מיוחדת המיועדת לבדיקת הכבד. הבדיקה  מודדת את נוקשות הכבד (קשיות) ושינויים שומניים בכבד. הבדיקה אינה פולשנית, אינה כרוכה בקרינה מייננת, אינה מצריכה הזרקת חומרי טשטוש ואינה כרוכה בכאב. הבדיקה היא קצרה, אורכת כעשר דקות עד רבע שעה. לבדיקה אין תופעות לוואי כלשהן.

פיברוסקאן הוא למעשה מכשיר אולטרסאונד מיוחד, שהוא חלופה לא פולשנית לביופסיה המסורתית, ששימשה עד לפני כמה שנים כאחת הבדיקות לאבחון מחלות בכבד.  הפיברוסקן משמש לאבחון היקף ההצטלקויות (אלסטוגרפיה) בכבד ומידת השומן בכבד  (סטאטוזיס). הצטלקות בכבד, הנקראת פיברוזיס בכבד, יכולה לנבוע משימוש מופרז באלכוהול, תזונה עשירה בשומן, עודף משקל או השמנת יתר, סוכרת מסוג 2 וגורמים אחרים. הצטלקות בכבד עלולה להוביל לשחמת הכבד (הצטלקות יתר ונזק לכבד). באמצעות הבדיקה אפשר לאבחן ולנטר מחלות כבד כרוניות, כמו דלקת כבד אוטואימונית, שחמת ומחלות גנטיות, כמו המוכרומטוזיס (עודף ברזל) ומחלת וילסון (הצטברות נחושת), דלקות כבד נגיפיות, כמו הפטיטיס B והפטיטיס C , כבד שומני אלכוהולי וכבד שומני שאינו אלכוהולי.

איך מתבצעת בדיקת פיברוסקאן?

בדומה לבדיקת אולטרסאונד, פיברוסקאן עושה שימוש בגלי קול בתדר גבוה. לצורך הבדיקה, הרופא ימרח ג'ל על עור הנבדק, בצידה הימני של הבטן, ויחליק את המתמר שבכף ידו, על העור, באזור הנבדק. הבדיקה לא מצריכה הכנות מוקדמות, למעט צום של כמה שעות לפני הבדיקה. הבדיקה, כאמור לעיל אורכת כרבע שעה, אינה כרוכה בכאב ואינה כרוכה בקרינה מייננת. בתום הבדיקה, הנבדק יכול לחזור לשגרת יומו.
תוצאות בדיקה פיברוסקאן כבד, ופענוחה, יישלחו לנבדק לאחר בקרה למחרת הבדיקה.

פיענוח בדיקת פיברוסקאן


הבדיקה כאמור בודקת שני מדדים: הצטלקות הכבד ושומניות הכבד.
תוצאות מידת ההצטלקות
מחושבות בערכים של  קילו-פסקל (או kPa). ערכי הנורמה נעים בין  2 – 7 kPa. התוצאה הנורמלית הממוצעת היא 5.3 kPa. תוצאה הגבוהה מ – 7.5 kPa , עלולה להעיד על הצטלקות מתקדמת (פיברוזיס).
ממצאי הצלקות נמדדות בטווח של ארבעה מצבים רפואיים מ 0F ועד 4F, כש – F0 פירושו ללא הצטלקות ; F1 הוא פיברוזיס קל ; F2 הוא פיברוזיס בינוני ; F3 הוא פיברוזיס חמור ; F4 הוא שחמת או פיברוזיס מתקדם.

טבלת רמות פיברוזיס בכבד

גורם F0 – F1(kPa) – תקין   F2 (kPa) הצטלקות בינונית   F3 (kPa) הצטלקות קשה   F4 (kPa) (שחמת)
אלכוהול 2 -7 kPa 7 – 11 kPa 11- 19 kPa ≥19 kPa
מחלת כבד 2 – 7 kPa 7 – 9 kPa 9-17 kPa ≥17 kPa
הפטיטיס B 2 – 7 kPa 8 – 9 kPa 8 – 11 kPa ≥18 kPa
הפטיטיס C 2 – 7 kPa 8 – 9 kPa 9 – 14 kPa . >14 kPa
כבד שומני לא אלכוהולי 2 – 7 kPa 7.5 – 10 kPa 10 – 14 kPa ≥14 kPa
תוצאות הסטאטוזיס, שינוי בשומניות הכבד מחושבות על פי מדד CAP, האופן שבו אחוז השינוי השומני בכבד נמדד. המדידה היא על פי דציבלים למטר (dB/m). מדידה זו תנוע בין 100 dB/m ל-400 dB/m. דרגת הסטאטוזיס נמדדת אף היא על פי דרגות חומרה על סולם שבין 0S – 3S , כש 3S מעיד על חריגה מהנורמה.

טבלת רמות פיברוזיס בכבד

גורם F0 – F1(kPa) – תקין   F2 (kPa) הצטלקות בינונית
אלכוהול 2 -7 kPa 7 – 11 kPa
מחלת כבד 2 – 7 kPa 7 – 9 kPa
הפטיטיס B 2 – 7 kPa 8 – 9 kPa
הפטיטיס C 2 – 7 kPa 8 – 9 kPa
כבד שומני לא אלכוהולי 2 – 7 kPa 7.5 – 10 kPa
גורם   F3 (kPa) הצטלקות קשה   F4 (kPa) (שחמת)
אלכוהול 11- 19 kPa ≥19 kPa
מחלת כבד 9-17 kPa ≥17 kPa
הפטיטיס B 8 – 11 kPa ≥18 kPa
הפטיטיס C 9 – 14 kPa . >14 kPa
כבד שומני לא אלכוהולי 10 – 14 kPa ≥14 kPa
תוצאות הסטאטוזיס, שינוי בשומניות הכבד מחושבות על פי מדד CAP, האופן שבו אחוז השינוי השומני בכבד נמדד. המדידה היא על פי דציבלים למטר (dB/m). מדידה זו תנוע בין 100 dB/m ל-400 dB/m. דרגת הסטאטוזיס נמדדת אף היא על פי דרגות חומרה על סולם שבין 0S – 3S , כש 3S מעיד על חריגה מהנורמה.

טבלת אחוזי הסטאטוזיס

CAP דרגת סטאטוזיס אחוז כבד נגוע
150 עד 238 דציבל/מטר כבד תקין 5%
238 עד 260 דציבל/מטר 1S פחות מ-⅓ (5% עד 33%)
260 עד 290 דציבל/מטר 2S בין ⅓ ל-⅔ (34% עד 66%)
290 עד 400 דציבל/מטר 3S יותר מ-⅔ (66%)

בדיקת פיברוסקאן אינה מתאימה לכל אחד

פיברוסקאן היא בדיקה יעילה ומהירה, אך לא ניתן לבצע אותה בכל אחד, בשל מגבלות טכניות של הבדיקה. כך למשל, לא ניתן לבצע את הבדיקה בחולים עם מיימת (הצטברו נוזלים בחלל הבטן), בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר בחולים שיש להם כמויות גדולות של שומן בדופן החזה.

שאלות ותשובות - פיברוסקאן

בעיקרון, שתי השיטות מבוססות על טכנולוגיה של גלי קול. שתיהן לא כרוכות בקרינה מייננת ולא בכאב. בשתי השיטות הבדיקה היא קצרה ואין צורך בהכנות מיוחדות. עם זאת,
בעוד בדיקת אולטרסאונד מספקת תמונה מפורטת יותר ויכולה לזהות מגוון רחב יותר של בעיות, בדיקת פיברוסקאן מאבחנת פרמטרים ספציפיים של פגיעה בכבד – הצטלקויות ושומניות.

באמצעות פיברוסקאן  הרופאים יכולים לזהות ולהבחין במדויק בין דרגות שונות של נוקשות כבד, ובכך לאמוד את היקף הפיברוזיס. רמת הספציפיות והדיוק של הבדיקה, מסייעת בגילוי מוקדם ובתוכניות טיפול מותאמות אישית לחולים עם שחמת הכבד ופיברוזיס .

שתי הטכניקות מעריכות נוקשות כבד; עם זאת, פיברוסקאן הוא סוג של אלסטוגרפיה העושה שימוש בגלי אולטרסאונד כדי לכמת את נוקשות הכבד בנקודה אחת. ואילו אלסטוגרפיה מתייחסת לנוקשות הכבד על פני אזורי כבד גדולים יותר.

אין הגבלה על תדירות בדיקת פיברוסקאן. בחולים רבים, בדיקות  פיברוסקאן מתבצעות כל שנה עד שנתיים כדי לעקוב אחר התקדמות המחלה או לחלופין, אחר שיפור. לדוגמה, בחולים עם כבד שומני, ניטור לסירוגין של נוקשות כבד ו- CAP יכול לקבוע אם חומרת הכבד השומני משתפרת עם טיפול, כמו דיאטה וירידה במשקל, ירידה בערכי הסוכר או הכולסטרול.

תוצאות בדיקת פיברוסקאן זמינות למחרת הבדיקה, לאחר בקרה חוזרת. כשמדובר בבדיקת פיברוסקאן פרטית, התוצאות מתקבלות במהירות האפשרית ובתוך זמן קצר. זמינות תוצאות הבדיקות באופן מידי, משמעותית לאין שיעור כשמדובר במצבים מסכני חיים.

ד

ד"ר גיא רוזנר

מנהל את המרפאה האונקוגנטית במכון הגסטרו - המרפאה של מערכת העיכול, בבית החולים איכילוב.

לתיאום תור מהיר
03-695-7777

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
cropped-logo-MAALOT-SI-360-JUN2020-1024x327

לקביעת תור לבדיקת MRI | אולטרסאונד

התקשרו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מאמרים אחרונים

תוכן עניינים

דילוג לתוכן