למה צריך להיות בצום לפני בדיקת MRI ומהם היתרונות הגלומים בכך

לא מעט בדיקות רפואיות דורשות מאיתנו להיות בצום לפני שאנחנו מבצעים אותן. למשל, לפני שאנחנו עושים בדיקות דם מסוימות, עלינו להקפיד ולהיות בצום במשך מספר שעות. יש לכך סיבות שונות, כל בדיקה והסיבה שלה. 

אחת הבדיקות החשובות שאנחנו נדרשים לבצע במקרים של טיפולים רפואיים שונים, היא בדיקת MRI. מדובר לרוב בבדיקה רגילה לגמרי שאיננה מחייבת הכנות מיוחדות. 

אך ישנם מקרים בהם הרופאים יבקשו מאיתנו להגיע לבדיקת MRI אחרי צום, זאת על מנת שיהיה ניתן לבצע את הבדיקה באופן נכון ולקבל תוצאות מדויקות. 

מתי ולמה צריכים להיות בצום לפני בדיקת MRI?

לפני שנסביר מתי ולמה, צריך לציין, ישנם מכונים הדורשים מכל המטופלים המגיעים לבדיקת MRI, להיות בצום לפני הבדיקה. בלי קשר למהות הבדיקה ולצרכים שלה. 

ההסבר לכך הוא, שכאשר מטופל נמצא בצום של מספר שעות, אז:

  1. קל יותר לראות את האיברים הפנימיים בלי השפעות חיצוניות,
  2. שנית, מאחר ולבדיקה יכולה להיות תגובה לא טובה בקרב מטופלים מסוימים, עדיף שהם יגיעו על בטן ריקה, בשביל שלא יקיאו או יתמודד עם דברים אחרים במהלך הבדיקה או אחריה. 

עם זאת, רוב המכונים אינם בהכרח דורשים זאת אלא רק בבדיקות מסוימות. למשל, אם הבדיקה נעשית באמצעות חומרים מסוימים, במידה והרופאים מניחים שהחומרים עלולים לייצר גירוי מסוים, אז הם יעדיפו שהמטופל יגיע אחרי צום. 

כמו כן, אם מדובר על בדיקה שנערכת באזורי הבטן, מערכת העיכול ואזורים אחרים שלמזון יכולה להיות השפעה מסוימות על התוצאות, אזי שבשביל לקבל בדיקה מדויקת, עדיף שלא לאכול לפני כן. 

מקרה נוסף בו הרופאים יבחנו האם יש להגיע בצום או לא, זה אם המטופל נדרש לקחת כדורים מסוימים לצורך הבדיקה. אם תהיה השפעה למזון על תפקוד הכדורים, אז ייתכן והוא יתבקש להיות בצום עד סיום הבדיקה. 

כמה זמן אמורים להיות בצום?

בדרך כלל, צום לפני בדיקת MRI נמשך בין שעתיים לארבע שעות. בשונה מבדיקות דם אשר המזון משפיע באופן ישיר על התוצאות, אין סיבה להיות בצום שמונה שעות או כל הלילה.

כאן מדובר על צום שמטרתו לנקות את הגוף מחלקי מזון שיכולים להשפיע על הנראות של האיברים הפנימיים. 

כמו כן, ייתכן מאוד שהרופאים כן יתירו לשתות מים על מנת שלא להיות בצום מלא. כמובן שאם המטופל חש לא בטוב, אז עליו להפסיק את הצום ולראות האם עליו לבטל את הבדיקה. 

חשוב לומר, מוטב להביא משהו קל לאכול אחרי הבדיקה, במידה ואכן הייתם בצום. רצוי מאוד לחכות ולאכול רק אחרי שהרופא מעדכן שהבדיקה עברה בשלום ואין צורך לחזור עליה. בכל מקרה, מדובר בעניין של חצי שעה עד שעה ולא מעבר לכך. בסיום הבדיקה, כאמור, אפשר לחזור ולאכול כרגיל כל מה שרוצים. 

בדיקת MRI פרטי עם 360 מעלות שיא

מעוניינים לקבוע תור מהיר תוך 12-24 שעות? השאירו פרטים כאן ונ

מאמרים אחרונים

בדיקת SIBO

בדיקת SIBO

בדיקת SIBO, היא בדיקה שנועדה לבחון את כמות החיידקים במעי, על מנת לאפיין כאבי בטן

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן