השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

MRI של דרכי המרה והלבלב (MRCP)

MRI של דרכי הלבלב והמרה (MRCP)

MRCP, ראשי תיבות של Magnetic Resonance Cholangiopancreatography, היא טכניקת הדמיה רפואית לא פולשנית המשמשת להמחשה של דרכי המרה והלבלב בגוף. הטכניקה משתמשת בטכנולוגיית הדמיית תהודה מגנטית (MRI) כדי ליצור תמונות מפורטות של מבנים אלה. בניגוד לבדיקה המסורתית, הכוללת הזרקת חומר ניגוד לצינורות הורידים, בדיקת MRCP אינה מצריכה הזרקת חומרי ניגוד או פרוצדורות פולשניות ונחשבת כיום לבדיקה חיונית עבור אבחון מחלות של דרכי המרה והלבלב.

כיצד מתבצעת בדיקת MRCP?

מכשיר ה-MRI עושה שימוש במגנט רב עוצמה ובגלי רדיו ליצירת תמונות חתך של דרכי המרה ודרכי הלבלב. תמונות אלו מספקות מידע רב ערך על הגודל, הצורה וכל חריגות בתעלות אלו. המכשיר יכול לסייע באבחון והערכה של מצבים שונים המשפיעים על מערכת המרה והלבלב, כגון אבני מרה, גידולים, היצרות ודלקות.

במהלך הסריקה,  המטופל שוכב על שולחן שמחליק לתוך מכשיר ה-MRI. המכונה יוצרת שדה מגנטי המיישר את אטומי המימן בגוף. גלי רדיו משמשים לאחר מכן לפליטת אותות מהאטומים הללו, אשר מזוהים על ידי המכונה ומומרים לתמונות מפורטות. ההליך כולו אינו כואב ולוקח בדרך כלל כ-30 עד 60 דקות.

 

חדר MRI פרטי

 

באילו מצבים מומלץ לבצע את הבדיקה?

הבדיקה מומלצת כאשר קיים חשד להפרעות בדרכי המרה או הלבלב על סמך תסמינים כמו צהבת, כאבי בטן או בדיקות תפקודי כבד לא תקינות. הבדיקה שימושית גם בתכנון לפני הניתוח ובמעקב לאחר הניתוח לתנאים מסוימים. MRCP הינה שיטת הדמיה בטוחה ומהימנה המספקת מידע אבחוני רב ערך ללא צורך בהליכים פולשניים או חשיפה לקרינה.

אילו מחלות יכולה לאבחן בדיקת MRCP?

אם הופנית ל-MRCP, סביר להניח שהרופא שלך חושד בבעיה עם דרכי המרה או הלבלב. קיימות מספר אינדיקציות לביצוע הבדיקה, כולל נוכחות של תסמינים כגון: צהבת (הצהבה של העור והעיניים), כאבי בטן, ירידה בלתי מוסברת במשקל או בדיקות תפקודי כבד לא תקינות. תסמינים אלו עשויים לרמז על נוכחות של מצבים כגון אבנים בכיס המרה, גידולים, היצרות או דלקת במערכת המרה או הלבלב.

MRCP יעיל ביותר באבחון מחלות מרה שונות. הוא יכול לזהות מצבים כמו

  • אבני מרה, שנמצאות בדרך כלל בכיס המרה או בדרכי המרה. הבדיקה יכולה לספק תמונות מפורטות של הגודל, הצורה והמיקום של האבנים, מה שמאפשר לאנשי מקצוע בתחום הבריאות לקבוע את גישת הטיפול המתאימה. בדיקת MRCP היא גם כלי רב ערך לאבחון מחלות לבלב.
  • הבדיקה יכולה לזהות חריגות בצינורות הלבלב, כגון היצרות, גידולים או ציסטות. לדוגמה, הבדיקה יכולה לזהות אדנוקרצינומה של צינורית הלבלב, אחד הסוגים הנפוצים ביותר של סרטן הלבלב.
  • על ידי הדמיה של ההיקף והמיקום של הגידול, בדיקת MRCP מסייעת לקבוע אפשרויות טיפול מתאימות, כגון ניתוח או כימותרפיה.

הכנות לבדיקה ופענוח

  • חיוני ליידע את מבצע הבדיקה על כל אלרגיות או מצבים רפואיים שיש לכם, כמו גם על כל התרופות שאתם נוטלים כעת.
  • במקרים מסוימים, ייתכן שתתבקשו להימנע מאכילה או שתייה במשך כמה שעות לפני ההליך כדי להבטיח תמונה ברורה של הבטן.
  • במהלך הפרוצדורה, תתבקשו לשכב על שולחן שמחליק לתוך מכונה גדולה וגלילנית. חשוב להישאר בשקט במהלך הסריקה כדי לקבל תמונות ברורות. ההליך אינו כואב ואינו פולשני, בדרך כלל נמשך כ-30 עד 60 דקות.
  • לאחר סריקת המכשיר, התמונות שיתקבלו יפורשו על ידי רדיולוג, שינתח את הממצאים ויכין דוח. דוח זה ישותף עם הרופא מקופת החולים שלכם, אשר לאחר מכן ידון עימכם על התוצאות. הפרשנות של התוצאות היא מכרעת בקביעת נוכחותם של הפרעות או מחלות כלשהן בדרכי המרה או הלבלב.
  • במקרים מסוימים, ניתן להמליץ על בדיקות אבחון או נהלים נוספים בהתבסס על התוצאות של הבדיקה. לדוגמה, אם מתגלים אבני מרה או היצרות, הרופא עשוי להציע הדמיה או הליכים אנדוסקופיים נוספים כדי להעריך את החומרה או לתכנן טיפול מתאים.

בדיקת MRCP פרטית במכון "360 מעלות שיא"

הופנתם לבדיקת MRI? מחפשים מכון MRI איכותי? בואו לעשות זאת ב-360 מעלות שיא.

אנחנו מציעים שירות של תיאום תורים ופענוח מהיר למגוון רחב של בדיקות MRI.

בואו לעשות זאת במכון פרטי ואיכותי בדרך בטוחה ומהירה,

תוצאות מדויקות ביתר עם צוות רפואי מומחה ורחב!

לתיאום תור, נא מלאו פרטים בטופס צור קשר או חייגו אלינו ישירות דרך האתר.

 

 

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן