מהי בדיקת CT של מערכת השתן? למי חשוב לבצע אותה? והיכן!

בדיקת CT  של מערכת השתן היא בדיקה הנערכת כאשר יש חשש לנגע או לבעיה רפואית המשפיעה על מערכת השתן בצורה כזו או אחרת. ישנם כל מיני גורמים שיכולים להשפיע על המערכת ולהביא להתפתחות של סימפטומים אצל המטופל. החל בכאבים עזים וכלה בחום גבוה והופעה של דם בשתן. באמצעות בדיקת CT של מערכת השתן, אנחנו יכולים לבחון את החומרים שנמצאים בתוך השתן, כך שנוכל לקבל תמונה רחבה יותר ולהבין איך לטפל במטופל בצורה הטובה ביותר בסופו של דבר. 

מה אלו אבנים בכליות 

אז לפני שנדבר על הבדיקה עצמה, נפנה לשוחח על אבנים בדרכי השתן באופן כללי. מערכת השתן שלנו היא למעשה מערכת שתפקידה הוא להוציא את הפסולת שנותרה, לאחר שמערכת העיכול כבר לקחה את החומרים הטובים מהתזונה שצרכנו והעבירה אותם הלאה, אל המערכות השונות של הגוף. התפקיד של הכליות במפעל הקטן הזה, לניקוז הפסולת מהגוף, הוא תפקיד חשוב במיוחד. שכן הכליות משמשות למעשה כסוג של 'סלקטור' והן המבצעות האקטיביות של פעולת הניקוי של הגוף. 

הופעה של אבנים בדרכי השתן נובעת כאשר חומרים מינרלים, סידן ומלחים, מתגבשים והופכים לסוג של אבנים קטנות. באופן הזה, הכליה לא יכולה לנקז את החומרים הללו, מה שבמקרים פשוטים יותר מעורר כאבים עזים במטופל ובמקרים חמורים יותר, התופעה אפילו יכולה להתפתח לסתימה של הכליה, כאשר אבן מתמקמת ביציאה ממנה ולא מאפשרת לנוזלים להמשיך ולזרום למערכת השתן. 

כדי לטפל באבנים בכליות יש להבין מה המצב לאשורו   

אבנים בכליות היא תופעה לא נעימה, אבל זה לא אומר שאי אפשר לטפל בבעיה. אבל, חשוב לזכור, זה שאנחנו חושדים שהמקור לסימפטומים הלא נעימים אלו אבנים בכליות, זה עדיין לא אומר שהמטופל אכן סובל מאבנים בכליות ובמערכת השתן. אמנם, חום גבוה, דם בשתן, צמרמורות וכאבים עזים, בדרך כלל מעידים על אבנים בכליות, אבל לצערנו, אנחנו עלולים לגלות כי הבעיה נובעת ממחלות אחרות. 

כדי להיות בטוחים ולשלול מחלות אחרות, כמו סרטן או כל עניין אחר, אנחנו צריכים לערוך בדיקה שנקראת CT של דרכי השתן. במהלך הבדיקה לוקחים דגימה של השתן ומפענחים את התרכובת שמהולה במי השתן. את הבדיקה יש לבצע בקליניקה של רופא מוסמך, משם שולחים את הדגימה למעבדה כדי לבחון את הנתונים לעומק. בדיקת CT של דרכי השתן במקרה של בירור על הופעה של אבנים בכליות היא לא בדיקה פולשנית ולא נותנים חומרים שיזרזו את מתן השתן. כך שאין ממה להיות מוטרדים. 

אחרי שמפענחים את המקור לבעיה, אפשר לטפל בה 

אבנים בדרכי השתן לעיתים מופיעות פעם אחת ולעיתים, יכולות לחזור ולהופיע אצל מטופלים עם נטייה גנטית למחלה ולמטופלים שלא מקפידים על תזונה מאוזנת שיכולה למתן את הופעת האבנים בכליות. 

בשלב הראשון של הטיפול יהיה ניסיון לתת מענה בדמות טיפול תרופתי, כאשר במקרים חריגים יעלה הצורך לפנות לשימוש בגלים אורקוליים או אפילו ניתוח. 

כך או אחרת, אם אתם סובלים מהתופעה, דעו כי ישנם חומרים טבעיים שיכולים למנוע הופעה חוזרת של הסימפטומים. בנוסף, שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת, המלווה בייעוץ של רופא מומחה או גורם מקצועי אחר, כל אלו יכולים לעזור גם בטווח הארוך. 

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
דילוג לתוכן