אולטרסאונד בלוטת התריס

אולטרסאונד בלוטת התריס

אולטרסאונד של בלוטת התריס היא בדיקה שמטרתה לבדוק את האם בלוטת התריס תקינה. מדובר בהליך בטוח, לא פולשני וללא כאבים העושה שימוש בגלי קול כדי לזהות ולבחון גושים בצוואר. בדיקת אולטרסאונד בלוטת התריס משמשת למגוון מצבים רפואיים של בלוטת התריס, ביניהם אבחון קשריות בבלוטה, גידולים סרטניים, גושים שפירים ועוד.

מהי בלוטת התריס?

בלוטת התריס מכונה גם בלוטת המגן ובלטינית תירואיד. היא בלוטה אנדוקרינית, כלומר, מפרישה הורמונים לגוף. היא בעלת צורה של פרפר ונמצאת בקדמת הצוואר. בלוטת התריס מייצרת שני הורמונים, תירוקסין, 4T וטריודותירונין, 3T. אלו מועברים באמצעות מחזור הדם לכל הרקמות בגוף.

הורמוני התריס מסייעים לתפקודם התקין של הלב, המוח והשרירים והם מאפשרים לגוף גם לשמור על חומו ולנצל אנרגיה.

מה עלול להשתבש בבלוטה?

הפרעות בבלוטת התריס יכולות להתבטא בהפרעות במבנה הבלוטה, למשל הימצאותם של גושים או הגדלה שלה, גידולים ממאירים או הפרעות בתפקוד הבלוטה.

הפרעות בבלוטת התריס גורמות ליתר פעילות של בלוטת התריס, היפרתיראוידיזם, מצב בו הבלוטה מייצרת עודף הורמונים. הן גם יכולות לגרום לתת פעילות של בלוטת התריס, היפותיראוידיזם. במצב זה הבלוטה לא מייצרת את כמות ההורמונים הנדרשת לגוף.

מתי עושים אולטרסאונד לבלוטת התריס?

בדיקת אולטרסאונד לבלוטת התריס נעשית במצבים בהם נצפתה או הורגשה בליטה בצוואר. לעיתים גם לאחר שהתקבלו ממצאים בבדיקות הדמיה אחרות כגון MRI או CT.

לעיתים לא ניתן לקבוע בוודאות לפי בדיקת האולטרסאונד האם הגוש הוא סרטני או שפיר. במידה וקיים חשד שהוא ממאיר נעשית בדיקה של ביופסיה במחט של הממצא בבלוטה או של הרקמות הסמוכות לו כדי לקבל אבחנה מדויקת.

איך מתבצעת הבדיקה?

בבדיקת האולטרסאונד נעשה שימוש בגלי קול בתדר גבוה כדי לייצר תמונות של חלקו הפנימי של האיבר אותו בודקים. גלי קול משתקפים מהמבנים הפנימיים של הגוף במהירויות ובעוצמות שונות, לפי מבנה האיבר. המידע מועבר למחשב המפיק תמונות המופיעות על-גבי המסך.

האולטרסאונד מייצר תמונות של זמן אמת כך שהרופא יכול לראות את המצב הנוכחי ואת תנועת האיברים וזרימת הדם.

סיכונים ותופעות לוואי

מתמרי אולטרסאונד אינם מייצרים קרינה לכן מדובר בבדיקה בטוחה שאינה גורמים לסיבוכים. גלי הקול המשמשים ליצירת תמונת האולטרסאונד אינם גורמים לתופעות לוואי. מדובר בבדיקה בטוחה ללא סיכונים.

הליך הבדיקה

אולטרסאונד בלוטת התריס נעשה לאחר בדיקה קלינית וסקירת ההיסטוריה הרפואית. הרופא מוודא כי הבדיקה מועילה במצבו הנוכחי של המטופל. ההליך אינו מלווה בכאבים ואורכו מספר דקות בלבד. הבדיקה מתארכת כאשר נדרש לאפיין ממצאים. לא ניתנת הרדמה כך שניתן לחזור לשגרה רגילה מיד לאחר הבדיקה.

בדיקת אולטרסאונד מתבצעת במכון לאולטרסאונד אצל רופאים מומחים. לרוב הבדיקה מתבצעת כאשר המטופל שוכב אך  גם בישיבה ניתן לבצעה. במהלך הבדיקה הסנטר מוטה לאחור כדי שאפשר יהיה להאריך את חלקו הקדמי של הצוואר. לפני הבדיקה מורחים שכבה דקה של ג'ל שקוף על העור.

לבדיקת אולטרסאונד של בלוטת התריס אין צורך בהכנה מוקדמת. ניתן להמשיך ליטול תרופות קבועות, לאכול ולשתות כרגיל. אם הבגדים לא מסתירים את הצוואר אין אף צורך להסיר את החולצה. יש להסיר כל דבר שעלול לחסום את הגישה לצוואר כגון שרשרת.

כיצד הבדיקה מסייעת באבחון?

בדיקת אולטרסאונד של בלוטת התריס מהווה נדבך משמעותי בהערכת ממצאים הכוללים גידולים ממאירים וממצאים שפירים של הבלוטה. הבדיקה מדויקת יותר מבדיקת מישוש האזור על-ידי רופא ונותנת מידע על-פיו נמשך הבירור או הטיפול.

מעקב לאחר הבדיקה

על-פי פענוח אולטרסאונד בלוטת התריס ניתן להבין את תוצאות אולטרסאונד בלוטת התריס ולקבוע את המשך המעקב. לדוגמא, אם תוצאות אולטרסאונד בלוטת תריס הראו כי קיימות קשריות, הרופא צריך להחליט על סמך פענוח אולטרסאונד בלוטת התריס האם יש צורך בניקור לצורך בדיקת התאים באמצעות ביופסיה במחט. במידה והוחלט שכן, בעזרת האולטרסאונד הרופא יכול לדייק בהכוונת המחט לתוך הממצא.

במידה ויש הגדלה של בלוטת התריס, חשד לגוש בצוואר או הפרעות בתפקוד בלוטת המגן, נדרש תור אולטרסאונד דחוף של בלוטת התריס. צרו קשר עם מכון 360 מעלות שיא לקבלת תור לאולטרסאונד פרטי. הבדיקה מתבצעת על-ידי רופא מומחה במכשור מתקדם וחדשני וכוללת גם פענוח של הממצאים.

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן