MRI לגילוי גידולים בצוואר

MRI לגילוי גידולים בצוואר

גידולים בצוואר ובראש הם גידולים סרטניים שמתפתחים באזור הלוע, חלל הפה ולוע האף.  אלו גידולים נפוצים למדי ומאוד אגרסיביים לכן זה קריטי לאבחן אותם כמה שיותר מהר. כדי לאבחן גידול כזה נדרשת בדיקת MRI וכדי להפיק ממנה את מלוא התועלת, נדרש גם פענוח איכותי על ידי נוירורדיולוג מומחה. כל הפרטים על בדיקת MRI לגילוי גידולים בצוואר אתם מוזמנים לקרוא במאמר שלפניכם.

מה הם הגורמים העיקריים לגידולים בראש ובצוואר?

הגורמים העיקריים להתפתחות גידולי ראש צוואר הם שתיית אלכוהול ועישון. שילוב בין שני אלה הם גורמי סיכון גבוהים שמגדילים את ההסתברות בשיעור ניכר להתפתחות גידולים בגרון, בלשון, בלוע ובאזור זה באופן כללי.

גורמי סיכון נוספים הם חשיפה לקרינה מייננת, זיהומים ויראליים וזיהומים סביבתיים. כדאי לדעת כי שיעור התחלואה בקרב גברים מעל גיל 50 גבוה במידה משמעותית משיעור התחלואה בקרב נשים.

הסוגים השונים של גידולים בראש ובצוואר

נהוג לחלק את גידולים בצוואר ובראש בהתאם למקור הראשוני שלהם:

 • גידולים בדרכי הנשימה העליונות – פה, שפתיים, לוע, גרון, וושט, מיתרי הקול. אלו הגידולים הנפוצים ביותר מבין גידולי ראש צוואר ובמרבית המקרים מקורם בקרצינומה של רקמות אפיתל. קרצינומה היא סוג הסרטן השכיח ביותר ומקורה ברקמה אשר מכונה "אפיתל". זו רקמה הנמצאת על העור או מסביב לאיברים פנימיים שונים. קרצינומה יכולה להיות מוגבלת למקום בודד כגידול או להתפשט לחלקים שונים בגוף על ידי שליחת גרורות.
 • גידולים בגרון האחורי – גידולים אלו לא נגרמים בדרך כלל בגלל עישון או צריכה מרובה של אלכוהול אלא בשל וירוס אפשטיין-בר, EBV, הווירוס האחראי גם למחלת הנשיקה ולהרפס.
 • גידולים בסינוסים ובמערות האף – גידולים אלו הם לרוב מסוג של קרצינומה בתאי הקשקש. קשה לאבחן אותם יחסית כי אין להם סימפטומים מיוחדים.
 • גידולים בבלוטות הרוק – גידולים שהם יחסית נדירים שנגרמים עקב חשיפה גבוהה לקרינה מייננת או מעישון.

הסימפטומים הבולטים של גידולים בראש ובצוואר

 • הסימפטומים הנגרמים עקב גידולים בצוואר ובראש משתנים בהתאם למקור הגידול ולסוגו. באופן כללי עלולות להתרחש התופעות הבאות:
 • קושי בבליעה או כאבים בזמן הבליעה.
 • כאבי גרון.
 • נפיחות של בלוטות הלימפה.
 • דימום מפצעים שאינם חולפים.
 • צרידות הנמשכת זמן רב.
 • בליטה בגג הפה או בלחי או בתחתית הסנטר – סימפטום המופיע כאשר הגידול הוא בבלוטות הרוק.
 • דלקות אוזניים חוזרות ופגיעה בשמיעה.

היתרונות של בדיקת MRI במקרה של גידולים אלו

בהקשר של גידולי ראש צוואר בדיקת MRI  מדגימה טוב את הגידול, את מידת התפשטותו, את המעורבות של מבנים אנטומיים הסמוכים לו, באיזו מידה מעורבות בלוטות הלימפה ומה מידת מעורבות הסחוסים.

ניתן לבסס את סוג הטיפול הנדרש ולתכנן את הניתוח אם נדרש כזה על בדיקת MRI ועל הפענוח שלה.

במקרים של גידולי ראש צוואר חובה להקפיד על פענוח איכותי במיוחד על ידי נוירורדיולוג מומחה ובעל ניסיון. הסיבה לכך היא התפשטותם המהירה של הגידולים הללו. איתור מוקדם שלהם מציל חיים.

בנוסף, ככל שהאבחון מהיר יותר והגידול מתגלה בשלב מוקדם יותר כך הטיפול פחות קשה. פענוח מדויק לחלוטין שלא מפספס שום ממצא מספק לרופא תמונת מצב מלאה על הגידול ויאפשר טיפול אפקטיבי.

זקוקים לבדיקת MRI ראש צוואר בדחיפות? במכון 360 מעלות שיא תוכלו לקבל תור מידי תור 12-24 שעות, מהיום להיום בלי לחכות. הבדיקה נעשית באופן הכי מקצועי במכשיר MRI חדיש ומתקדם המספק תוצאות מדויקות בזכות איכות המכשיר ואורך הבדיקה. בתום הבדיקה נעשה פענוח מהיר, מקצועי ומדויק.

נכתב על ידי המומחית שלנו

 

ד

ד"ר רות אליהו

רופאה בכירה במכון הדימות, בית חולים בלינסון, מרכז רפואי רבין

להזמנת ייעוץ רדיולוגי 
03-6957777

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן