בדיקת MRE (MRI של המעי הדק)

בדיקת MRE

מהי בדיקת MRE?

בדיקת MRE  או בשמה המלא magnetic resonance enterography היא למעשה בדיקת MRI של חלל הבטן המתמקדת באבחנת מחלות שונות לאורך המעי הדק. הבדיקה מבוססת על תכונותיהן השונות של רקמות גוף האדם בשדה מגנטי המעובדות באמצעות מחשב לתמונה איכותית המאפשרת הערכה אנטומית של האיברים באיזור הנבדק. הדמיה מסוג זה אינה כרוכה בחשיפה לקרינה.

במקרים רבים פתולוגיות במערכת העיכול מבוצעות באמצעות גסטרוסקופיה או קולונוסקופיה.

מכשירי האנדוסקופיה השונים מאפשרים הערכה של המעי הגס והקיבה עד התריסריון, אך  אינם ארוכים מספיק למעבר במעי הדק כולו.  לכן במקרים רבים אנדוסקופיה אינה יכולה להוות כלי  להערכה מספקת של מחלות המעי הדק. MRE לעומתה היא כלי מצויין אשר נותן תמונה טובה של כל דופן המעי ומה שמחוצה לו (בשונה מאנדוסקופיה המציגה את החלל הפנימי בלבד) ובנוסף לכל היא איננה פולשנית והסיכון בה אפסי.

באילו מקרים רפואיים הבדיקה נדרשת?

בדיקת MRE משמשת לאבחנה של מגוון פתולוגיות במעי הדק בניהן-

מחלות מעי דלקתיות- קרוהן, קוליטיס כיבית וסיבוכיהן, גידולי מעי דק, זיהומים המאורגנים כפלגמון או אבצס, פיסטולות (חיבור ומעבר לא תקין בין רקמות עקב זיהום או דלקת) אבנורמליות ווסקולרית, זיהוי מקור דימום, היצרויות או חסימות מעי.

כיצד יש להתכונן לבדיקה?

  • יש להגיע עם ההפנייה המתאימה והדמיות קודמות של המעי הדק באם ישנן לשם השוואה.
  • על הנבדק להיות בצום לפני הבדיקה – יש לפנות למכון הבדיקה ולקבל מידע מדוייק לגבי משך הזמן הדרוש. את התרופות הקבועות ניתן ליטול עם מעט מים.
  • כיוון שבדיקת ה MRI נעשית באמצעות שדה מגנטי בעוצמה גבוהה אין להכניס לחדר הבדיקה חפצי מתכת. הנבדק מתבקש  להסיר כל פריט לבוש שיש בו מתכת- סיכות, רוכסנים, תכשיטים , שעונים ומכשירי שמיעה. במקרים בהם ישנה נוכחות של מתכות בתוך הגוף- קוצב לב, מסתם, סטנס שהושתל בצנתור, רסיסים, מכשירים ליישור שיניים, מפרק מלאכותי, ברגים ועוד יתכן ולא ניתן יהיה לבצע את הבדיקה ויש לידע את המכון ולבצע בירור מקדים.

לא ניתן לבצע בדיקת MRE בסמוך לבליעת קפסולת וידאו אנדוסקופית.

כיצד הבדיקה מתבצעת?

בטרם תתבצע הבדיקה ישנן הכנות שונות המתבצעות במכון הבדיקה עצמו:

  • כשעה קודם הבדיקה הנבדק מתבקש לשתות כליטר נוזל מתוק בשם מניטול הגורם להרחבת המעי ושיפור ההדמייה המתקבלת. החומר אינו נספג במעי וגורם לשלשולים בשעות שלאחר הבדיקה אך הם חולפים ללא צורך בטיפול. בשל הצורך בשתיית מניטול, הבדיקה לא מתאימה לחולי סכרת.
  • הנבדק יתבקש לרוקן את שלפוחית השתן.
  • איש צוות של המכון יחדיר  עירוי שנועד למתן תוך ורידי של חומר המאט את פעולות המעי וחומר ניגוד שיעבור בכלי הדם ויצבע את דופן המעי.

הבדיקה עצמה מתבצעת בשכיבה על הגב ללא הרדמה  כאשר המטופל יתודרך לא לזוז כלל למשך כל זמן הבדיקה . במהלך הבדיקה יתכן והמטופל יתבקש לעצור את הנשימה למספר שניות (תנועות הנשימה מניעות את האיברים ועצירת הנשימה מאפשרת קבלת תמונה חדה ואיכותית יותר)

בדיקת MRE

מתי אקבל את התוצאות?

בסיום הבדיקה הנבדק יקבל דיסק עם התמונות שהתקבלו בבדיקה

בהמשך חומר הגלם יעבור לרדיולוג מומחה לשם פיענוח מלא של הבדיקה.

MRE פרטי 360 מעלות שיא

בדיקות המבוססות על טכנולוגיית MRI הן בדיקות שאינן זמינות ביחס לבדיקות אחרות בשל מיעוט המכשירים ביחס לביקוש הרב. אנשים רבים נאלצים להמתין חודשים לבדיקה אבחנתית למרות שיתכן ואבחנה מוקדמת יותר יכולה להציל חיים או לתת מענה רפואי טוב לסבל שלהם.

אם אתה זקוק לבדיקה אבחנתית מסוג MRE אני ממליצים לך לבחור במכון בדיקה הטוב ביותר עבורך. אצלנו ב360 מעלות שיא דואגים להכי טוב בכל התחומים

  • איכות – מכוני הבדיקה של 360 מעלות שיא לא מתפשרים על איכות. צוות הבדיקה שלנו הינו מקצועי ומנוסה. מכשירי הבדיקה בהם אנו משתמשים הם מהמתקדמים והחדשים ביותר.
  • נוחות– אין צורך לנסוע רחוק, מכוני הבדיקה של 360 מעלות שיא פרוסים בכל רחבי הארץ ותוכלו לקבוע תור אצלנו ולהגיע לסניף הקרוב לבתיכם.
  • שירות – אצלנו תזכו לליווי אישי וזמינות גבוהה מקביעת התור ועד שלב הפיענוח.

המחיר משתנה בהתאם להסדרי התשלום עם הביטוחים הפרטיים והביטוחים המשלימים של קופות החולים השונות.

אם אתם זקוקים לבדיקת MRE של המעי הדק אנחנו כאן!

צרו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם.

מאמרים אחרונים

to top
דילוג לתוכן