אולטרסאונד אשכים

אולטרסאונד אשכים

בדיקת אולטרסאונד אשכים היא בדיקה לא פולשנית, ללא קרינה מייננת וללא חומר ניגוד. הבדיקה מאפשרת לבדוק את תקינות האשכים ולאבחן האם קיימות ציסטות, גושים או שקיימות הפרעות בזרימת הדם. הבדיקה בטוחה ונותנת ממצאים מדויקים לבירור בעיות הקשורות באשכים ובפוריות הגבר. איך מתבצעת בדיקת אולטרסאונד אשכים, האם היא כואבת ומתי יש לעשותה? את כל הפרטים אתם מוזמנים לקרוא במאמר שלפניכם. .

בדיקת אולטרסאונד אשכים

בבדיקת אולטרסאונד אשכים נסרקים האשכים דו-צדדית בחיפוש אחר גידולים ותהליכים דלקתיים באשכים ובמעטפת האשכים. באמצעותה ניתן להעריך את מצב כלי הדם ואת העורקים והוורידים ואת זרימת כלי הדם העוברים בהם. עיבוד ממוחשב של הנתונים מאפשר לקבל על צג תמונה של פנים האשכים.

בדיקת אולטרסאונד אשכים נחשבת לבדיקה יעילה והיא פועלת בטכניקה המבוססת על גלי קול בתדר גבוה. בעזרת מתמר המונח על האזור הנבדק שולח המכשיר גלי קול בתדר גבוה שאינו נשמע לאוזן אנושית. הוא קולט את גלי הקול אשר מוחזרים אליו, מהם הוא בונה תמונה של האיבר הנסרק. ההדמיה מספקת מידע חיוני לצורך אבחון וקביעת אסטרטגיה להמשך טיפול.

היתרונות של בדיקת אולטרסאונד הם שהבדיקה אינה תלויה בקרינה מייננת ובטוחה בשימוש לגילאים שונים ולכאלו הזקוקים לבדיקות באופן תדיר.

איך מתבצעת בדיקת אולטרסאונד אשכים?

בדיקת אולטרסאונד אשכים נעשית כשהנבדק שוכב על הגב לאחר שנחשף אזור המפשעה שלו. את הבדיקה מבצע רופא או טכנאי מנוסה ומוסמך. במהלך הבדיקה מורחים ג'ל ולאחר מכן מצמידים את המתמר לאשכים בלחיצה קלה ומעבירים אותו מאזור לאזור. הבדיקה סורקת את המבנים האנטומיים של שני האשכים ובוחנת את זרימת הדם בהם על-ידי אולטרסאונד דופלר אשכים.

מכשיר דופלר אולטרסאונד משלב מדידה של זרימת הדם עם הדגמה של כלי הדם. גלי הקול נשלחים מהמכשיר אל כלי הדם ונקלטים על-ידי המתמר כשהם מוחזרים מכלי הדם. המכשיר הופך את גלי הקול לתמונה על-גבי המסך ומודד את אופי זרימת הדם ואת מהירותה.

בדיקת אולטרסאונד אשכים אינה כואבת אך תיתכן תחושת אי-נוחות קלה בגלל המגע של המכשיר באשכים והלחץ המופעל עליהם בזמן הבדיקה. במידה והמטופל סובל מרגישות מוגברת בשק האשכים או מתהליך דלקתי, עלולה אי הנוחות להיות משמעותית יותר במהלך הבדיקה.

בדיקת אולטרסאונד אשכים אינה מסוכנת, אינה פולשנית ואין סיבוכים בעקבותיה. אורך הבדיקה הוא כ-20 דקות.

האם יש צורך להתכונן לבדיקת אולטרסאונד אשכים?

לפני הבדיקה אין כל צורך בהכנה מיוחדת, כגון הפסקת תרופות או צום. אין גם בעיית התאוששות כי לא עוברים הרדמה או טשטוש.

ולאחר הבדיקה?

אין מגבלות כלשהן ואפשר לנהוג ולחזור לפעילות רגילה.

תוצאות הבדיקה

רדיולוג מומחה מפענח את תוצאות הבדיקה ושולח אותן בצורת דו"ח לרופא המטפל שהפנה את המטופל לבצע את הבדיקה.

אם לא זוהו ממצאים יוצאי-דופן אזי הבדיקה נחשבת לתקינה. אם עלו ממצאים של ספרמטוצלה, שזו ציסטה הצמודה ליותרת האשך, ציסטות בכלל, ורידים מורחבים או נוזלים, לא נדרשת התייחסות רפואית מיוחדת. במידה וגוש כלשהו נסרק באחד האשכים, הבודק מסמן במדויק את מקומו ואת מרקמו והנבדק מופנה להמשך טיפול.

מתי עוברים בדיקת אולטרסאונד אשכים?

האשכים הם חלק חשוב במערכת הרבייה הגברית והם מייצרים זרע ואת הורמון המין הגברי טטוסטרון. לאשכים מבנה סגלגל כמו ביצה, הם נמצאים בתוך שק האשכים וממוקמים מאחורי הפין.

נפיחויות וגושים באשכים עלולים להתפתח בשל סיבות שונות. נדיר שהם סימן לסרטן האשכים, רק כ-4% מתגלים כסרטניים. רוב הגידולים הם שפירים, 96%.

אלו ארבעת הסוגים של גושים ונפיחויות באשכים. וריקולציה, נפיחות הנגרמת על-ידי ורידים מורחבים בשק האשכים. מהווה גורם מרכזי, כ-90%, לאי-פריון. הידרוצל שזו מיימת אשכים ומתבטאת בנפיחות הנגרמת על-ידי הצטברות נוזלים סביב האשך.

ציסטה ביותרת האשך שהיא גוש אשר נגרם על-ידי הצטברות של נוזלים ביותרת האשך. תסביב האשך שהינו מצב חירום רפואי המתרחש כאשר האשך מסתובב וגורם לפיתול בצינור הזרע שמספק את הדם לאשכים ולשק האשכים.

בדיקת אולטרסאונד אשכים נעשית כדי לאבחן האם קיימת דלקת במעטפת האשכים או באשכים, במצב של תסביב אשך כדי לוודא שאספקת הדם לאשכים תקינה וכדי לברר מצב של בקע משפעתי, הרניה.

כמו-כן, גברים מופנים בדיקת אולטרסאונד אשכים כאשר הם סובלים מכאבים חריפים או כרוניים באשכים. כאשר מורגש גוש באחד מהאשכים או בשניהם. במסגרת בירור בעיות פוריות של הגבר ובדיקה האם קיים מצב של וריקוצלה. כמו-כן מופנים לבדיקת אולטרסאונד אשכים במצב של אשך טמיר, לאחר חבלה בשק האשכים ולבירור הסיבה לנפיחות בשק האשכים.

זקוקים לבדיקת אולטרסאונד אשכים פרטי בדחיפות? מומלץ לא לאבד זמן יקר. פנו למכון 360 מעלות שיא. מכון פרטי לבדיקות אולטרסאונד, המתבצעות על-ידי רופאים מומחים, עם מכשור חדש ומתקדם. כחלק ממערך השירותים מפוענחת הבדיקה על-ידי רופא מומחה וניתנות גם המלצות להמשך הטיפול אצל רופא מומחה רלבנטי. התורים במכון נקבעים מהיום להיום. נשמח לענות לכל שאלה.

מאמרים אחרונים

בדיקת אולטרסאונד פרטית של הלב

אקו לב

בדיקת אקו לב, או בשמה המלא אקוקרדיוגרפיה היא בדיקה אבחנתית, לא פולשנית ולא כואבת ואינה

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן