השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

מה ההבדל בין דופלר לדופלקס?

שירות קביעת בדיקות רפואיות מהירות ודחופות.
MRI | אולטרסאונד | CT ֻ| רופאים מומחים

התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי עד 24 שעות, מהיום להיום!

או שילחו לנו הודעה:

מאמר - מה ההבדל בין דופלר לדופלקס - 360 מעלות שיא

שירות קביעת בדיקות רפואיות מהירות ודחופות.
התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי לביצוע, עד 24 שעות, מהיום להיום!

שירות קביעת בדיקות רפואיות
מהירות ודחופות.
התקשרו עכשיו לקביעת תור מידי
לביצוע עד 24 שעות, מהיום להיום!

אולטרסאונד דופלר ואולטרסאונד דופלקס הן שתי שיטות שונות של אולטרסאונד שנועדו לבדוק את זרימת הדם בגוף. למרות שלשתי השיטות קווי דמיון משותפים, הרי שכל שיטה היא ייחודית ונועדה למטרות שונות באבחון. 

מה ההבדל בין דופלר לדופלקס – מהו אולטרסאונד דופלר?

אולטרסאונד דופלר הוא שיטת הדמיה, המשמשת למדידת מהירות זרימת הדם, ולכיוון זרימתו  בעורקים ובוורידים. בדיקת אולטרסאונד דופלר שימושית במיוחד לאבחון מצבים רפואיים, כמו קרישי דם בוורידי הרגליים (DVT), היצרות עורקים, חסימת עורקים, עורקים בולטים (מפרצות), מומים במסתמי הלב, מחלות לב מולדות ועוד. אולטרה-סאונד דופלר מאפשר גם לעקוב אחר  תפוקת הלב, מבנה הלב, עובי הלב והתפקוד של מסתמי הלב. כן יכולה הבדיקה לאבחן נוזלים בקרום הלב. בדיקת אולטרסאונד דופלר מתבצעת גם בקרב נשים הרות, לבדיקת זרימת הדם בשלייה, בחבל הטבור ובעובר.

הבדיקה מתבצעת בדיוק כמו בדיקת אולטרסאונד רגילה. הרופא יניח על עור הנבדק מכשיר כף יד קטן, הנקרא מתמר, שדרכו מועברים גלי קול בתדר גבוה אל האזור הנבדק  בעורק או בווריד. גלי הקול מוחזרים מתאי הדם האדומים הנמצאים בתנועה, אל המתמר וממנו לצג המחשב, שמעבד אותם לתמונה או לגרף.

הבדיקה אינה פולשנית, אינה כרוכה בקרינה מייננת, ואף לא כרוכה בכאב.
הבדיקה אורכת בין רבע שעה לשעה.
אולטרסאונד דופלר נקרא על שמו של הפיזיקאי האוסטרי כריסטיאן דופלר, שגילה בשנת 1842 את תופעת השינוי בתדירות גלי הקול המתרחשת כשיש תנועה יחסית בין מקור הקול לצופה.

מה ההבדל בין דופלר לדופלקס - 360 מעלות שיא

להזמנת בדיקת אולטרסאונד באופן פרטי מהיום להיום >>>

מהו אולטרסאונד דופלקס?

אולטרסאונד דופלקס הוא שילוב של שתי שיטות אולטרסאונד – האחת, אולטרסאונד רגיל, העושה שימוש בגלי קול כדי לייצר תמונה דו ממדית בשחור לבן של מבנה העורקים והוורידים, והשנייה, אולטרסאונד דופלר המשמש לבדיקת תקינות זרימת הדם, ומייצר תמונה צבעונית, המראה את זרימת הדם. אולטרסאונד דופלקס מאפשר לספק גם מידע מבני וגם מידע תפקודי על כלי הדם.
מכשירי האולטרסאונד המתקדמים יכולים להציג שתי תמונות שונות בו זמנית: תמונת האולטרסאונד בגווני אפור של רקמות הגוף יחד עם תמונה צבעונית של זרימת הדם, שמתקבלת על ידי אולטרסאונד דופלר.
אולטרסאונד דופלקס מיועד לאבחון מצבים כמו אי ספיקה ורידית, היצרות עורקים ומפרצות, קרישי דם, מחלות כלי דם ועוד.
כמו אולטרסאונד דופלר, שיטת בדיקה זו אינה פולשנית ואינה כרוכה בקרינה.

מהלך הבדיקה זהה לזה של אולטרסאונד דופלר. הבדיקה מתבצעת בדרך כלל בשכיבה, אלא אם נבדקות מערכות ורידים המצריכות בדיקה בעמידה. הרופא שמבצע את הבדיקה ימרח ג'ל על העור מעל האזור הנבדק, ויחליק את המתמר על העור. גלי קול יחדרו אל תוך הגוף לאזור מערכת הוורידים או העורקים הנבדק, ויוחזרו באמצעות המתמר אל המחשב שימיר אותם לתמונות. תמונות אלה יפוענחו על ידי הרדיולוג בתום הבדיקה. תוצאות הבדיקה יסופקו בתוך זמן קצר מיום הבדיקה.

ההבדלים בין דופלר ולדופלקס


ההבדל העיקרי בין דופלר לדופלקס הוא יכולת האבחון שלהם
.
אולטרסאונד דופלר משמש בעיקר למדידת זרימת הדם ולאבחון מצבים, כמו מחלת עורקים היקפית, קרישי דם ברגליים וקרוטיס (מחלת עורקי התרדמת). אולטרסאונד דופלר לא מאבחן  בעיות מבניות בכלי הדם.
אולטרסאונד דופלקס, לעומת זאת, משמש לאבחון בעיות תפקודיות וגם בעיות מבניות בכלי הדם. הוא יכול לזהות חריגות כגון מפרצות, היצרות וחסימות, כמו גם לספק מידע על זרימת הדם.

סוג התמונות –  אולטרה-סאונד דופלר מספק תמונה צבעונית המזהה את זרימת הדם. לעומת זאת, אולטרסאונד דופלקס מייצר גם תמונה צבעונית המזהה את זרימת הדם וגם תמונת אולטרסאונד דו-ממדית בגווני אפור של הרקמות.

עלות וזמינות – אולטרסאונד דופלר היא טכניקה פשוטה יחסית וזולה הזמינה ברוב המרכזים הרפואיים ומכוני האולטרסאונד. אולטרסאונד דופלר, לעומת זאת, הוא טכניקה מורכבת יותר הדורשת ציוד מיוחד ומומחיות. לכן הוא פחות זמין ויקר יותר מאולטרסאונד דופלר.

מאמר מקצועי - מה ההבדל בין דופלר לדופלקס - 360 מעלות שיא

 

הטבלה הבאה מדגישה את ההבדלים העיקריים בין אולטרסאונד דופלר לאולטרסאונד דופלקס:

 

מאפיינים אולטרסאונד דופלר אולטרסאונד דופלקס
הגדרה בדיקה לא פולשנית של הלב וכלי הדם, באמצעות גלי קול בתדר גבוה, לבדיקת תקינות זרימת הדם בדיקה לא פולשנית, המשלבת אולטרה-סאונד מסורתי, לבדיקת תקינות מבנית של כלי הדם ואולטרה-סאונד דופלר, לבדיקת תקינות זרימת הדם.

 

תוצר תמונה צבעונית המראה את זרימת הדם. תמונה צבעונית המראה את זרימת הדם ותמונת אולטרסאונד דו-ממדית בגווני אפור של הרקמות.
מידע מספק מידע על זרימת הדם בכלי הדם הנבדקים, לרבות כיוונו ומהירותו. מספק מידע על זרימת הדם בכלי הדם הנבדקים, לרבות כיוונו ומהירותו, יחד עם תמונה של הרקמות הסובבות

 

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
cropped-logo-MAALOT-SI-360-JUN2020-1024x327

לקביעת תור לבדיקת MRI | אולטרסאונד

התקשרו:

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מאמרים אחרונים

תוכן עניינים

דילוג לתוכן