מהו קרע במיניסקוס ממה הוא נגרם ואיך מטפלים בו ביעילות מירבית

כל מי שעוקב אחר ספורטאים בענפי ספורט שונים, שמע בוודאי יותר מפעם אחת את הביטוי "קרע במיניסקוס".

ספורטאים בענפים רבים חווים זאת ונאלצים להתמודד עם קרע במיניסקוס ותקופת השיקום הנדרשת עבורה. מדובר על פציעה מאוד לא נעימה שיכולה להשפיע על הקריירה שלהם בצורות שונות, הן בטווח הזמן הקצר והן בטווח הזמן הארוך. 

לא רק ספורטאים חווים קרע במיניסקוס, אלא גם לא מעט גברים ונשים שאינם עושים בפעילות גופנית על בסיס קבוע, בפרט כשמדובר על גברים ונשים מבוגרים. למעשה, ככל שעולה הגיל כך גדל הסיכוי להתמודד עם קרע שכזה. 

מה זה קרע ומה התסמינים שלו?

בשביל להבין מה זה קרע במיניסקוס, צריך להבין תחילה מה זה בכלל מיניסקוס. מדובר על רקמה שמוצבת על הברך ותפקידה לבלום זעזועים.

היא מפזרת את השפעות משקל הגוף ומפחיתה את החיכוך שמתבצע בתוך הברך. בגיל צעיר, המיניסקוס הוא עבר, בשרני, לעומת זאת, עם השנים הוא מתדלדל והבשר נהיה יותר דק, מאבד מהנפח ומהגמישות שלו. 

קרע במיניסקוס מלמד בעצם על כך שאותם חלקים שנועדו למנוע זעזועים וחיכוך, נקרעים, בין אם זה כתוצאה מהתדלדלות של העור, חולשה של החומרים אשר מאכלסים את המיניסקוס.

דבר שהוא טבעי ויכול להתרחש עם הגיל. לעומת זאת, ישנם קרעים שנוצרים כתוצאה מטראומה עקב פציעות ישנות. זה קורה בדרך כלל מגיל עשרה ועד גיל ארבעים-ארבעים וחמש.

קרע מסוג זה, הוא מוכר בקרב ספורטאים וכל מי שמתעסק בפעילות גופנית. במקרים רבים, ייתכן מאוד שזה ילווה או יושפע כתוצאה מקרע רצועה צולבת, פציעה שנחשבת מאוד קשה. 

התסמינים העיקריים של קרע במיניסקוס זה כאב מתמשך בברך או כאב פתאומי, נפיחות של האזור, קושי ליישר את הברך וכן קושי בהליכה.

ייתכן מאוד שאנשים שיש להם קרע לא יתלוננו על כאב, אך עם הזמן ירגישו את תחושת אי הנוחות. יש מקרים בהם אנשים אפילו לא מודעים שיש להם בעיה במיניסקוס. 

במקרים מסוימים, קרע יוצר גם בעיות נוספות, כמו למשל, הקרנה של כאבים למקומות אחרים, בעיות בשריר הארבע ראשי, וכן תחושת "בריחה" של הברך בזמן תנועה. 

איך מתמודדים עם קרע במיניסקוס?

אחרי תהליך אבחון הבעיה הרפואית שנעשה באמצעות בדיקות פיזיקאליות וצילומים של המקום, אז בונים תוכנית טיפול מאתימה. 

במקרים קלים או במקרים של פציעה אצל מטופלים צעירים, הרי שהטיפול יכלול שיקום פיזיותרפיה, וכן שימוש בכדורים שונים נגד דלקות ונגד כאב.

המטרה היא להחזיר את טווח התנועה ולייצר גמישות מרבית. במקרים מורכבים יותר, ייתכן מאוד שיהיה צורך להסיר את המפרק ולהרכיב במקומו מפרק מלאכותי. זה כמובן תלוי במצב, ותלוי ביכולת של המטופל לעבור תהליך שכזה. 

חשוב לומר, למרות שתהליך השיקום הוא לא בהכרח פולשני, לפחות לא במקרה של מטופלים צעירים, צריך לקחת בחשבון מדובר בתהליך שיכול לקחת הרבה מאוד זמן, השיקום יכול להתבצע לאורך שבועות ארוכים. 

ספורטאים אשר מתמודדים עם קרע, עלולים לסיים את העונה ולחזור רק בעונה לאחר מכן, שכן הם יצטרכו לעבור תהליך שיקום ארוך עד שיוכלו לחזור לתפקוד מלא. גם אז הם יצטרכו להתמודד עם הטראומה של הפציעה, שיכולה להשפיע על ההתמודדות שלהם בהמשך. 

מאמרים אחרונים

גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה המאפשרת לבדוק את דרכי העיכול העליונות. בבדיקה ניתן להתבונן בוושט, בקיבה

קרא עוד »
בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG היא בדיקת הולכה עצבית הנעשית כדי לאתר מחלות אשר פוגעות בשרירים כגון פגיעה

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן