אולטרסאונד דופלר עורקי רגליים וידיים

דופלר עורקי רגליים

בדיקת דופלר עורקי רגליים וידיים היא בדיקה הנעשית בעזרת אולטרסאונד. הבדיקה מאפשרת לבדוק את מבנה כלי הדם בגפיים ולבחון האם זרימת הדם בהם תקינה. באמצעות אולטרסאונד דופלר עורקי הרגליים והידיים ניתן למדוד את מהירות ואיכות זרימת הדם בעורקים ובוורידים של הידיים והרגליים. כל הפרטים על בדיקה זו אתם מוזמנים לקרוא במאמר שלפניכם.

אולטרסאונד דופלר עורקי רגליים וידיים

בדיקת אולטרסאונד דופלר עורקי הרגליים והידיים מאפשרת להעריך את מצב העורקים בגפיים התחתונות והעליונות. הבדיקה יכולה להעריך את תפקוד מערכת העורקים והוורידים ומסייעת לאתר חסימות, טרומבוזות, בחלל הוורידים העמוקים. באמצעותה ניתן לזהות אי-ספיקה בעורקים והאם קיימת התרחבות או היצרות של כלי הדם. בדיקת אולטרסאונד דופלר עורקי הרגליים והידיים מזהה דליות בוורידים השטחיים ברגליים ואת הגורמים לכאבים בגפיים.

פענוח דופלר עורקי ידיים לצד פענוח דופלר עורקי רגליים מעניק לרופא המטפל תמונת מצב עדכנית ואינדיקציה לגבי המשך הטיפול.

על פי בדיקת אולטרסאונד דופלר עורקי הרגליים והידיים נקבעת מידת ההיצרויות או החסימות בעורקים ובהתאם לכך מחליט הרופא האם קיים צורך בניתוח או שמומלץ טיפול אחר.

בדיקת דופלר רגליים

בדיקת דופלר רגליים נועדה, בין היתר, לאנשים הסובלים מקשיי הליכה הנובעים מנפיחויות ברגליים או בשל אובדן תחושה. מטרת הבדיקה היא לבחון האם הפגיעה בהליכה היא כתוצאה מפגיעה בכלי הדם ברגליים או מפגיעה עצבית בעמוד השדרה.

בדיקת דופלר עורקי הרגליים נועדה להעריך את תקינות זרימת הדם. הבדיקה מתבצעת על ידי מתמר השולח גלי קול שאינם נשמעים על-ידי אוזן אנושית וקולט את הגלים המוחזרים. לפי גלי הקול המוחזרים ניתן לזהות את איכות זרימת הדם, עוצמתה וכיוונה.

טכניקת הדופלר משולבת בתוך מכשיר האולטרסאונד. מחשב המחובר למכשיר מנתח את המידע ויוצר תמונה של זרימת הדם.

בבדיקת דופלר עורקי הרגליים בודקים את תפקוד כלי הדם על-ידי העלאת לחץ הדם של המטופל. לרוב באמצעות מאמץ פיזי, למשל על-ידי הליכה מהירה על הליכון במשך 5 דקות. מאמץ משמעותו הגברת קצב זרימת הדם לעורקים במטרה לספק את החמצן בעוצמה מוגברת לשרירי הרגליים. לאחר העלאת לחץ הדם בודק מכשיר הדופלר את תפקוד כלי הדם בעזרת גלי קול ומספק תרשים המצביע על שינויים בזרימת הדם.

בדיקת ABI, Ankle Brachial Index נעשית לאחר בדיקת תפקוד כלי הדם. בבדיקה זו מודדים את היחס בין זרימת הדם ברגל לבין זרימת הדם ביד. לפי היחס ביניהם אפשר לדעת האם הזרימה היא תקינה או חסומה ובאיזו דרגה, קלה, בינונית או קשה. בבדיקה זו נמדד לחץ הדם לאורך כל הרגל כדי לראות האם יש בו שינוי. שינוי מהותי של לחץ הדם בין חלקי הרגל מעיד על בעיה.

בדיקת PHOTO PLASIMO GRAPH בודקת מצב של הצטברות סידן בעורקים, בעיקר בעקבות מחלות לב. זהו מצב בו יתכן כי בדיקת ABI תצא תקינה למרות שקיימת היצרות משמעותית. לכן נעשית בדיקת נוספת, כדי לשלול מצב זה, בדיקת PHOTO PLASIMO GRAPH. הבדיקה נעשית על ידי הצמדת מכשיר לקצות האצבעות הקולט את זרימת הדם בכלי דם קטנים. בכך ניתן להעריך את תפקוד כלי הדם.

באילו מצבים נדרשת בדיקת דופלר עורקי רגליים?

הבדיקה משמשת לבדיקת כלי דם גדולים ברגליים ולהערכה של זרימת הדם בעורקי הרגל וכף הרגל בעקבות פעילות מאומצת. הבדיקה מתבצעת לאבחון המצבים הבאים:

  • חסימות בזרימת הדם בשל קרישי דם.
  • היצרויות בכלי הדם בשל הצטברות רבדי טרשת בדופן העורקים. אלו עלולים לגרום לכאבים ברגליים, בעיקר לאחר מאמץ.
  • מומים מולדים או גידולים הפוגעים בזרימת הדם התקינה ברגליים.
  • כאבים ברגליים.
  • כיבים ברגליים או בכפות הרגליים.
  • כווץ מתמשך בשרירי הרגליים.

כמו-כן מבצעים את הבדיקה לניטור זרימת הדם לאחר ניתוח ברגל או בכף הרגל.

פענוח דופלר עורקי הרגליים

על-פי תוצאות הבדיקה ניתן להבין האם הבעיה בהליכה מקורה בבעיה של כלי הדם או בבעיה אחרת. במידה והבעיה היא בכלי הדם התוצאה יכולה לשמש רופא לכלי דם לאבחון רמת ההיצרות שלי כלי הדם ומיקומה.

האם יש צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה?

אין צורך בהכנה מוקדמת לקראת הבדיקה. לפני הבדיקה פושטים בגדים ומסירים תכשיטים.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

לרוב המטופל מתבקש לשכב על מיטה אך יש גם בדיקות הנעשות בישיבה או בעמידה. את הבדיקה מבצע טכנאי או רופא. הוא יסייע למטופל למקם את היד או הרגל בתנוחה נוחה. במהלך הבדיקה אסור לזוז.

על האזור הנבדק מורחים שכבת ג'ל שקוף על בסיס מים המסייע להעביר את גלי הקול. לאחר מכן מעבירים על אזור הבדיקה את המתמר.

המתמר מציג את מבנה העורק ואת כיוון זרימת הדם ומהירותה. בבדיקת עורקים נדרש לעיתים לנפח שרוולית של מד לחץ דם סביב אזורים שונים בגפיים. בדיקת הגפיים נעשית לפני מאמץ או אחרי מאמץ.

מהו אורך הבדיקה?

בדיקת אולטרסאונד דופלר לעורקי הידיים והרגליים נמשכת בדרך כלל כחצי שעה.

האם יש צורך בהרדמה?

לא.

איך מרגישים לאחר הבדיקה?

הבדיקה לא משפיעה על ההרגשה וניתן לחזור לפעילות רגילה מיד אחריה.

האם הבדיקה כואבת?

לא.

האם הבדיקה כרוכה בתופעות לוואי או בסיכונים?

אין עדויות לכך שיש סיבוכים, סיכונים או תופעות לוואי בעקבות הבדיקה.

מותר לנהוג אחרי הבדיקה?

כן. לבדיקה אין כל השפעה על יכולת הנהיגה.

זקוקים לבדיקת דופלר עורקי רגליים? פנו עוד היום ל-360 מעלות שיא וקבלו תור באופן מיידי לבדיקת אולטרסאונד פרטית.  המכון הוא מרכז רדיולוגי מתקדם המבצע את הבדיקות באמצעות מכשור רפואי חדשני ומשוכלל. כחלק ממערך השירותים המכון מציע פענוח מהיר על-ידי רופא מומחה, צוות מקצועי בכיר והמלצות להמשך טיפול אצל רופא מומחה

מאמרים אחרונים

בדיקת SIBO

בדיקת SIBO

בדיקת SIBO, היא בדיקה שנועדה לבחון את כמות החיידקים במעי, על מנת לאפיין כאבי בטן

קרא עוד »
to top
דילוג לתוכן