השירות ניתן בכל רחבי הארץ | הסדרי תשלום מיוחדים לבעלי ביטוחים פרטיים ולחברי קופות החולים בביטוחים המשלימים

אולטרסאונד עורקי צוואר (דופלר עורקי צוואר)

דופלר עורקי צוואר

בדיקת אולטרסאונד עורקי הצוואר, המכונה גם דופלר עורקי צוואר היא בדיקה המשלבת אולטרסאונד עם דופלר ובוחנת את תקינות מבנה העורקים וזרימת הדם בהם. שילוב של בדיקת דופלר עם אולטרסאונד נקרא גם בדיקת דופלקס והיא יוצרת תמונה דו-ממדית לעומת דופלר רגיל המעביר מידע באופן חד-ממדי. מהי בדיקת דופלקס עורקי צוואר ומתי יש לעשות אותה? אתם מוזמנים לקרוא במאמר שפניכם.

אולטרסאונד עורקי צוואר

בדיקת אולטרסאונד עורקי הצוואר בוחנת את כלי הדם בצוואר. בעזרתה ניתן למדוד את מהירות זרימת הדם ואת איכותה.

עורקי הצוואר נקראים עורקי קרוטיד ומכונים גם עורקי תרדמה. הם עוברים משני צידי הצוואר בדרך אל חלקו הקדמי של המוח ונחשבים לכלי הדם העיקריים המוליכים דם לחלק זה של המוח. הזרמת דם תקינה וקבועה מבטיחה את תפקודו התקין של המוח. חסימה שלהם עלולה ליצור הפרעה באספקת הדם למוח ובעקבות כך לאירוע מוחי.

יתרונה של הבדיקה הוא בפשטותה. זוהי בדיקה לא פולשנית שאינה חושפת את המטופל לקרינה מייננת. בדיקת אולטרסאונד עורקי הצוואר נעשית כשיש חשד לאי תקינות של זרימת הדם בעורקים. לרוב הסיבה לזרימה לא תקינה היא חסימה הנגרמת מטרשת העורקים.

טרשת נגרמת מהצטברות משקעים של כולסטרול, שומן, סידן וחומרים נוספים על דפנות העורקים. הרובד הטרשתי  גורם לשינוי במבנה הדופן של עורקי הצוואר.

השינוי במבנה דופן העורק והצרות שלו עלולים לגרום לקושי במעבר הדם, הדופן נחלש בשל כך ועלולה להיווצר התרחבות מקומית ומפרצת.

הגורמים  לטרשת הם עישון, לחץ דם גבוה, סכרת ויתר שומנים בדם. לעיתים הסיבה היא גם גנטית.

גם המטומה, קריש דם ותופעות אחרות עשויות לגרום לשיבוש בזרימת הדם אל המוח. לא כל הפרעה גורמת באופן ישיר לפגיעה חמורה, אולם כשיש הפרעה משמעותית בזרימת הדם עשויה להתרחש פגיעה משמעותית במוח, עד לכדי סכנת מוות.

לכן יש מקרים שחשוב לבצע את הבדיקה מבעוד מועד כדי לברר את מצב העורקים במצבים מסוימים ולהקדים תרופה למכה במקרה שקיים חשד לבעיה מתפתחת.

כשהמטופל סובל מעודף משקל או שהאזור מוסתר בשל מבנה ייחודי של הצוואר, לא ניתן לעבור את הבדיקה.

באילו מצבים מפנה הרופא לבדיקת דופלקס עורקי צוואר?

במצבים הבאים מפנה הרופא את המטופל לבדיקת דופלקס עורקי צוואר:

  • אם עבר שבץ מוחי או אירוע מוחי חולף.
  • לצרכי מעקב – אם בעבר התגלתה היצרות באחד מעורקי הצוואר או אם התבצע ניתוח באחד מהעורקים הללו.
  • אם הרופא שומע באמצעות סטטוסקופ אוושה כלשהי בעורקי הצוואר המעידה על היצרות שלהם.
  • אם יש סחרחורת או הפרעה בשיווי משקל, הפרעה בראייה או הפרעות אחרות הנגרמות משיבוש בזרימת הדם.
  • חולה סכרת.
  • רמות גבוהות של כולסטרול בדם.

 איך מתנהלת בדיקת דופלקס עורקי צוואר?

בדיקת דופלקס עורקי צוואר מתבצעת בשכיבה. את הבדיקה עורך טכנאי מומחה או רופא המסייע למטופל להניח את הראש כך שתהיה גישה נוחה לעורקי הצוואר. בזמן הבדיקה עצמה אסור לזוז. על הצוואר שמים ג'ל  שקוף על בסיס מים המסייע להעביר את גלי הקול.

לאחר מכן מבצע הבדיקה מעביר מכשיר ידני הנקרא מתמר על אזור הבדיקה. המכשיר משדר גלי קול בתדר שבני אדם אינם יכולים לשמוע. המתמר קולט את החזר הקול מהגוף ומתרגם את תנודותיו לאותות חשמליים. את האותות החשמליים מתרגם מחשב לתמונה הנראית על-גבי המסך.

בבדיקה משתמשים במתמר אולטרסאונד דופלר. באמצעות דופלר בודקים את זרימת הדם. כאשר מתבצעת בדיקת אולטרסאונד עורקי הצוואר מבקשים לבדוק לא רק את מבנה העורק אלא גם את מהירות זרימת הדם ואת כיוונה.

בדיקת דופלקס עורקי צוואר

מהו משך הבדיקה?

בדיקת אולטרסאונד עורקי הצוואר נמשכת לרוב בין 15 ל-30 דקות.

האם הבדיקה נעשית בהרדמה?

לא. בדיקת אולטרסאונד עורקי הצוואר אינה נעשית בהרדמה.

האם ניתן חומר ניגוד?

בבדיקה זו לא נעשה שימוש בחומר ניגוד.

האם הבדיקה מכאיבה?

לא. במהלך בדיקת דופלקס עורקי צוואר לא חשים כל כאב.

האם יש לצום לפני הבדיקה?

לא.

איך מרגישים לאחר הבדיקה?

בדיקת דופלר עורקי צוואר אינה משפיעה על הרגשתו של המטופל והוא יכול לחזור לפעילות רגילה מיד אחריה.

האם יש תופעות לוואי או סיכונים לבדיקה?

לא. אין עדויות לכך שבדיקת דופלקס עורקי צוואר גורמת לאי-אלו סיכונים או סיבוכים.

האם ניתן לנהוג לאחר הבדיקה?

בדיקת דופלר עורקי צוואר אינה משפיעה על יכולת הנהיגה ואחריה אין כל מניעה לנהוג.

מתי מקבלים את תוצאות הבדיקה?

רופא רדיולוג, המומחה לבדיקות הדמיה, מפענח את תוצאות הבדיקה לאחר שהיא מסתיימת ושולח בתוך כמה ימים דו"ח לרופא המטפל שהפנה לבדיקת אולטרסאונד לעורקי הצוואר.

מה משמעות תוצאות בדיקת אולטרסאונד עורקי צוואר?

כאשר תוצאות הבדיקה תקינות המשמעות היא שלא נמצאה חסימה או הפרעה כלשהי בזרימת הדם. אם נמצאה חסימה, משווים את ערכה לערך התקין. כאשר קיימת חסימה של פחות מ-50% היא נחשבת לקלה ואינה מחייבת ניתוח.

חסימה בשיעור של בין 50% ל-70% נחשבת לבינונית ובין 70% ל-90% נחשבת לקשה שהטיפול בה הוא לרוב באמצעות ניתוח. ניתוח מומלץ בעיקר לאנשים שסבלו בעברם מתסמינים שונים בשל חסימה עורקית, למשל אירוע מוחי.

לבדיקת אולטרסאונד פרטית של עורקי הצוואר פרטי פנו עוד היום ל-360 מעלות שיא. מרכז רדיולוגי מתקדם המבצע את הבדיקות באמצעות מכשור רפואי מתקדם ומשוכלל. תזכו לשירות נוח, פענוח מהיר, צוות מקצועי בכיר ומחיר משתלם.

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן